Milletlerarası hukukta ve Türk Ceza Kanunu'nda soykırım suçu
The crime of genocide in international law and the Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 533266
  2. Yazar: ELİF KARDELEN ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
“Milli, etnik, ırki veya dini bir grubu kısmen veya tamamen ortadan kaldırmak”şeklinde tanımlanan soykırım, fiili olarak tarihin en eski dönemlerinden beri insanlığın bir gerçeği olmakla birlikte, bu fiilin bir suç olarak tanımlanması ve milletlerarası hukukta düzenlenmesi ancak 20. yüzyılda söz konusu olabilmiştir. Bu çerçevede, 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi BM'ye üye devletlerce kabul edilmiş ve bu sözleşme gereğince devletlere bu suç tipi ile ilgili önleyici ve cezalandırıcı görev ve sorumluluklar yüklenmiştir. Türkiye de bu konudaki yükümlülüğünü yerine getirmek üzere 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda gerekli düzenlemeyi yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Genocide defined in the form of eliminating national, ethnic, racial, or religious group partly or completely has been considered human reality since ancient times, but this activity has been regarded as actual crime and regulated in International Law only in 20th century. In this frame, UN Convention on the Preventation and Punishment of Crime of Genocide has been accepted by the members of UN and pursuant to this Convention, states have undertaken preventive and punitive duties and responsibilities. In this regard, Turkey has made necessary amendments in the Turkish Criminal Law numbered 5237 to fulfill its obligation.