Hemşirelerde hasta güvenliği kültürünün ve iş doyumunun karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of patient safety culture and job satisfaction in nurses
  1. Tez No: 533269
  2. Yazar: KADER ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARABAĞ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerde hasta güvenliği kültürünün ve iş doyumunun karşılaştırmalı analizini yapmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı-kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma, 1 Ağustos 2017-9 Mart 2018 tarihleri arasında KHDH'de çalışan 100, ADH'de çalışan 65 ve KÜSAUH'de çalışan 95 olmak üzere toplam 260 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Bu sayı ile evrenin %61.2'sine ulaşılmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde“Tanıtıcı Özellikler Formu-TÖF”,“Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği-HGKÖ”ve“Hemşirelerde İş Doyumu Ölçeği-HİDÖ”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ölçek toplam puan ve ölçek alt boyut puan ortalamaları hesaplanmıştır. Ölçeklerden alınan puan ortalamalarının bağımsız değişkenlere göre analizinde parametrik testlerden Anova (F) ve t-Testi, non-parametrik testlerden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Ayrıca“Hasta Güvenliği Kültürü”ile“Hemşirelerde İş Doyumu”arasındaki ilişkinin varlığına bivariate sperman korelasyon analizi ile bakılmıştır. Bulgular: Çalışmada hemşirelere ilişkin değişkenler incelenmiş ve hemşirelerin %36.5'inin KÜSAUH'de, %38.5'inin KHDH'de, %25'inin ADH'de çalıştığı belirlenmiştir. HGKÖ toplam puan ortalaması 2.78±0.47 olarak saptanmıştır. HİDÖ toplam puan ortalaması 3.34±0.68 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to performance comparative analysis of patient safety culture and job satisfaction in nurses. Materials and Methods: The research was conducted as descriptive and cross-sectional. The sample of the study consisted of a total of 260 nurses, 100 of them working in Kars Harakani State Hospital, 65 working in Ardahan State Hospital, and 95 working in Caucasian University Health Research and Application Center Hospital between the dates 1st August 2017 and 9th March 2018. With this number, 61.2% of the universe was reached. Introductory Characteristics Form, Patient Safety Culture Scale and Job Satisfaction Scale in Nurses, were used to obtain the research data. In the evaluation of the data, scale total score and scale sub-scale mean scores were calculated. Anova (F) and t-Test were used for parametric tests and Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests were used for non-parametric tests to analyze the mean scores of the scales according to the independent variables. In addition, the relationship between the Patient Safety Culture and Job Satisfaction in Nurses was examined with bivariate Spearman correlation. Results: In the study, variables related to nurses were examined and it was determined that 36.5% of the nurses work in Caucasian University Health Research and Application Center Hospital, 38.5% work in Kars Harakani State Hospital, 25% work in Ardahan State Hospital. The mean total score of the Patient Safety Culture Scale was 2.78 ± 0.47. The mean total score of the Job Satisfaction Scale was 3.34 ± 0.68.