Hasta güvenliği kültürünün ve hemşirelik mesleği ile ilgili faktörlerin hemşirelerde tıbbi hataya eğilime etkisi
The effect of patient safety culture and nursing related occupational factors on tendency for medical errors in nurses
  1. Tez No: 670828
  2. Yazar: ASİYE TUNCAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı; yoğun bakım, cerrahi ve dahili birimlerde çalışan hemşirelerin sosyodemografik ve mesleki özellikleri ile kurumdaki hasta güvenliği kültürünün hemşirelerde tıbbi hataya eğilime etkisini belirlemektir. Çalışmanın türü tanımlayıcı ve kesitsel tasarımdır. Çalışmanın evrenini Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım, dahili ve cerrahi kliniğinde çalışan 750 hemşire oluşturdu. Araştırma, dahil olma kriterlere uyan, veri toplama formunu eksiksiz dolduran ve katılmaya gönüllü 320 hemşire ile tamamlandı. Veriler Aralık 2020 - Mart 2021 tarihleri arasında toplandı. Verilerin toplanmasında Hemşire Tanıtıcı Özellikler Formu, Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği, Hemşirelikte Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde, sayı, yüzde dağılımı, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon testleri yapıldı. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması, % 63,8'i kadın, % 36,3'ü erkek, % 28,4 dahili birim, % 27,8'i cerrahi birim ve % 43,8'i yoğun bakımda çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the socio-demographic and professional characteristics of nurses working in intensive care, surgery and internal medicine units and the effect of patient safety culture in the institution on medical error disposition in nurses. The study was conducted in descriptive and cross-sectional design. Gaziantep Dr. Ersin Arslan Training and Research Hospital has consisted of 750 nurses working in the intensive care, internal and surgical clinics. For the sampling, it was aimed to reach the population and the research was completed with 320 participants. In collecting the data of the research conducted between December 2020-April 2021; The Nursing Descriptive Characteristics Form, Patient Safety Culture Scale, and Tendency to Medical Errors in Nursing Scale were used. Number, percentage distribution, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test and Spearman correlation tests were used to analyze the data. 63,8% of the nurses participating in the study are women, 29,30±7,36 the average age, 36,3% are men, 28,4% are working in the internal unit, 27,8% in the surgical unit and 43,8% in the intensive care unit.