Serviks kanserinde IL17, CXCR4, CXCL12,CXCR6 ve CXCL16 'nın tümör evresi ile ilişkisi ve bu mediatörlerin prognozu belirleme üzerindeki etkileri
The relationship between il17, CXCR4, CXCL12, CXCR6 and CXCL16 and the effects of these mediators on thedetermination of prognosis in cervix cancer
  1. Tez No: 533293
  2. Yazar: BİRSEN BAŞAR ÇÖKTÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA NİHAL DOLGUN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Serviks kanseri, tüm dünyadaki kadınlarda görülen kanserler arasında dördüncü sırada,Türkiye 'de ise, Sağlık Bakanlığı verilerine göre kadınlarda en sık görülen kansersıralamasında 9. sırada yer alan önemli bir sağlık sorunudur.Kanser gelişiminde inflamasyon, önemli bir faktördür. İnflamasyonun tümöroluşumunu progrese etmesinin yanı sıra; endojen kaynaklı anti-inflamatuvarmekanizmalardaki bozuklukların da tümör gelişimine neden olabileceği belirtilmektedir.Sitokinler ve kemokinler, tümörlerin büyümesini ve invazivliğini değiştirebilmektedir.Tümörlerin immün gözetimine, metastaza, anjiyogeneze ve proliferasyona olan etkileri,dikkatleri bu faktörlere yöneltmektedir.Primer tedavinin belirlenmesinde, tedavi planının yapılmasında, sağkalım verekürrensin öngörülmesinde prognostik faktörlerin önemi tartışmasızdır. Biz de bu çalışmadaprognostik faktörleri ve bazı risk faktörlerini değerlendirmeyi amaçladık.Bu çalışmanın amacı, serviks kanserinde CXCR4, CXCL12, CXCR6, CXCL16 veIL17' nin tümör evresi ile ilişkisi ve bu belirteçlerin serviks kanseri için prognostik değerinibelirlemektir. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama HastanesiKadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü' nde Ocak 2008 - Haziran 2018 tarihleri arasında,serviks kanseri nedeni ile primer operasyonu yapılmış 86 hasta çalışmaya alındı. Hastalarındemografik ve prognostik verilerine ulaşıldı. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi SağlıkAraştırma ve Uygulama Hastanesi Patoloji Bölümü' nde formalin tespitli, parafine gömülüdokulardan hazırlanan kesitlerde çalışılarak, dokularda immunohistokimyasal olarak,CXCL12, CXCR4, CXCL16, CXCR6 ve IL17 varlığı araştırıldı.En önemli prognostik göstergelerden biri olan evre ile CXCL12 ve CXCR4, IL 17 veCXCL16 arasında ilişki olmadığı ancak erken evrede CXCR6 düzeylerinde arttığı görüldü.74 CXCR4 ekspresyonunun grade 2 tümörlerde anlamlı arttığı görüldü. CXCR4 ekspresyonunungrade 2 'de anlamlı olarak arttığı görüldü. Sağkalım ile CXCL12 ve CXCR4, IL 17 veCXCR6 arasında ilişki bulunamazken, CXCL16' nın atmış ekspresyonlarında daha uzunhastalıksız ve toplam sağkalım görüldü. CXCL16 vajinal tutulum olmayanlarda, rekürrensizlenmeyenlerde, hayatta olanlarda daha fazla eksprese olduğu görüldü.Sonuç olarak prognostik belirteç olarak araştırılan CXCL12 ve CXCR4, IL 17' ninserviks kanserinin prognoz ve evresi ile ilişkili olmadığı görüldü. CXCL16 ve CXCR6' nınise iyi prognoz ve artmış sağkalımda daha değerli olduğu görüldü. Ancak bunu söylemek içindaha geniş gruplarda yapılmış yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer ranks fourth among all cancers in women in the world, in Turkey,the Ministry of Health data according to the ranking of 9th most common cancer in women is amajor health problem in located.Inflammation in cancer development is an important factor. In addition to theprogression of inflammation to tumor formation; It has been reported that disorders inendogenous anti-inflammatory mechanisms may cause tumor growth. Cytokines andchemokines can alter the growth and invasiveness of tumors. The effects of tumors onimmunostaining, metastasis, angiogenesis and proliferation lead attention to these factors.The importance of prognostic factors in predicting primary treatment, planningtreatment, predicting survival and recurrence is indisputable. In this study, we aimed toevaluate prognostic factors and some risk factors.The aim of this study was to determine the relationship between CXCR4, CXCL12,CXCR6, CXCL16 and IL17 with tumor stage in cervical cancer and the prognostic value ofthese markers for cervical cancer. In the Department of Obstetrics and Gynecology, TrakyaUniversity Medical Faculty Health Research and Practice Hospital, 86 patients whounderwent primary surgery due to cervical cancer between January 2008 and June 2018 wereincluded in the study. Demographic and prognostic data were obtained. We investigated thepresence of CXCL12, CXCR4, CXCL16, CXCR6 and IL17 in immunohistochemically in thetissues prepared from formalin-fixed, paraffin-embedded tissues in the Department ofPathology of the Faculty of Medicine, Trakya University, Faculty of Medicine.76 One of the most important prognostic indicators, the stage was not associated withCXCL12 and CXCR4, IL 17 and CXCL16. However, increased CXCR6 levels at an earlystage. CXCR4 expression increased significantly in grade 2 tumors. While there was noassociation between survival and CXCL12 and CXCR4, IL 17 and CXCR6, the excretion ofCXCL16 had longer disease-free and overall survival. CXCL16 was found to be moreexpressed in survivors, in those without vaginal involvement, in those without recurrence.As a result, CXCL12 and CXCR4, IL 17, which were investigated as prognosticmarkers, were not associated with prognosis and stage of cervical cancer. CXCL16 andCXCR6 were found to be more valuable in good prognosis and increased survival. However,to say this new studies in larger groups are needed.