Blockchain's impact on solving supply chain management challenges
Blockchain'in tedarik zincir yönetim zorluklarını çözme üzerine etkisi
  1. Tez No: 533292
  2. Yazar: EVRİM ZEYNEP KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT AKKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Blockchain'in tedarik zinciri süreçlerini yeniden şekillendirmesi bekleniyor. Pek çok şirket, bu teknolojiye, tedarik zincirinin verimliliğini arttırmak ve kağıt kullanımını ortadan kaldırarak ticari faaliyetlerini desteklemek için değerli bir yenilik olduğu varsayımıyla yatırım yapmaya başlamıştır. Sadece akreditif gibi ticaret finansmanı belgeleri değil, aynı zamanda lojistik faaliyetlerinin dokümantasyonu, örneğin konşimento, güvenilir bir ortamda saklanabilir. Küresel tedarik zinciri ile ilgili olarak, blockchain, IOT, RFID, barkodlar gibi diğer teknolojilerin entegrasyonu yoluyla ürünlerin kaynağından izlenmesine izin vererek şeffaflık sağlayabilir. Günümüzde tedarik zinciri şirketlerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, süreçlerin karmaşıklığı, standartlaşma eksikliği, uyum ve ekosistemdeki zayıf iletişimdir. Çok sayıda şirket, küresel ticarette yer almakta ve birlikte çalışabilirlik, güvenilirlik, otomasyon eksikliği, sürdürülebilirlik ve yüksek maliyetlerle sonuçlanan dolandırıcılık ve tatminsiz müşterileri içeren risklere maruz kalmaktadır. Bu tez, küresel ticaret ortamında karşılaşılan zorlukların üstesinden gelmek için tedarik zinciri uygulamalarında blockchain teknolojisinin kullanılmasının kanıtını sunmaktadır. Blockchain'in şeffaflık ve tedarik zinciri şirketleri arasındaki işbirliğinin çözülmesine nasıl yardımcı olabileceğini analiz etmek için çoklu vaka çalışması araştırması yapılmıştır. Bu tez, blockchain yeteneklerinin yukarıda belirtilen konulara nasıl çözüm getirdiğini göstermektedir. Blockchain teknoloji çözümleri, katılım yoluyla sanayileşme sağlayarak küresel ticareti değiştirebilir. Bu inovasyon, tedarik zincir düzenleyicilere ve müşterilere güvenli bir ağda güvenilirlik ve izlenebilirlik boyutuyla katkıda bulunma imkanı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Blockchain is expected to remodel supply chain processes. Many companies have begun to invest in this technology with the assumption that it is a valuable innovation to enhance the productivity of the supply chain and supports trade activities by eliminating paper. Not only trade finance documents such as the letter of credit but also logistics activities' documentation, for instance, a bill of lading can be stored in a trusted environment. With regards to the global supply chain, blockchain can provide transparency by allowing tracking origin of the products through the integration of other technologies, i.e. IoT, RFID, barcodes. One of the biggest challenge, supply chain companies face today is the complexity of processes, lack of standardisation, compliance and poor communication in the ecosystem. An enormous number of companies are involved in global trade and suffer risks involving interoperability, dependability, lack of automation, sustainability and fraud resulting in high costs, and unsatisfied customers. This thesis presents proof of the utilisation of blockchain technology in supply chain practices to overcome the challenges faced in the global trade environment. Multiple case study research is followed for the need to analyse how blockchain can help solve problems such as transparency, and collaboration among supply chain companies. This thesis highlights how blockchain capabilities' help find a solution to hereinabove mentioned issues. Blockchain technology solutions can transform global trade by providing industrialisation through participation in order to benefit fully on a full scale. This innovation will prepare the supply chain with the capacity to contribute regulators and customers with a new dimension of reliability and traceability in a secure network.