Search for fermion portal dark matter and large extra dimension produced with jets and missing transverse energy in proton - proton collisions at √s= 13 TeV
√s= 13 TeV'lik proton - proton çarpışmasında, jetler ve kayıp dik enerjilerin oluşmasıyla, fermiyon kanalı karanlık madde ve ekstra boyut araştırmaları
- Tez No: 533320
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA DUMANOĞLU, DOÇ. DR. BAYRAM TALİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Monojet analizi, çarpıştırıcı deneylerinde yeni fizik keşiflerine önemli katkılar sağlar. Karanlık madde, BHÇ'deki CMS detektöründen elde edilen 35.9 fb^(-1)'lık proton-proton çarpışma verileri kullanılarak, bir veya daha fazla yüksek enerjili jetlerin dik momentumlarının dengelenmediği olaylarda araştırılmıştır. SM'den beklenen ve ölçülen olayların uyum içinde olması nedeniyle karanlık madde varlanamamıştır. Sonuçlar fermion kanalı karanlık madde ve ek boyutlu ADD modeli açısından yorumlanmıştır. Sonuçta fermiyon kanalı için aracı ve karanlık madde kütlesine ve ADD modeli içinse ek boyutların bir fonksiyonu olarak Planck ölçeğine limitler konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Monojet analysis provides significant contributions to the new physics explorations at collider experiments. The search for dark matter is conducted for events containing one or more energetic jets with imbalanced transverse momentum using 35.9 fb^(-1) proton-proton collision data collected with CMS detector at LHC. Since SM expectation and observed events are in good agrement, no evidece was found neither for dark matter nor for extra dimensions. The results were interpreted for fermion portal dark matter and ADD model with large extra spatial dimensions. Then limits were set to mediator and dark matter masses for fermion portal model and to Planck Scale as a function of number of extra dimensions for ADD model.