Iris unguicularis Poiret'in farmasotik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of pharmasotical properties of Iris unguicularis Poiret'in
  1. Tez No: 533330
  2. Yazar: RESUL ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRETTİN SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Iridaceae familyası kozmopolit bir ailedir. Doksan iki cinsi bulunup bu cinslerden altısı ülkemizde yayılış göstermektedir. Iris cinsinin Türkiye'de on altısı endemik olmak üzere toplam kırk altı türü bulunmaktadır. Halk arasında rizomları tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Iris unguicularis bitkisi ile ilgili biyoaktif bileşiklerine yönelik çalışma mevcut değildir. Bu nedenle çalışmamızda Iris unguicularis bitkisinin kök ve yaprak kısımlarının hekzan, diklorometan, metanol ve su özütleri elde edilerek biyolojik aktiviteleri araştırılmıştır. Bu amaçla antioksidan, antibakteriyel ve DNA koruyucu aktiviteleri çalışılmıştır. Antioksidan aktivitesi için Rel Assay Diagnostics kitleri (TAS, TOS) ve DPPH yöntemi kullanılmıştır. Antibakteriyel aktivite testleri 4 farklı standart bakteri suşu kullanılarak CLS'ye göre MİK (minimum inhibisyon konsantrasyonu) yöntemi kullanılmıştır. DNA koruyucu aktivite için pBR322 plazmid DNA'sı ve UV-C kullanılarak yapılmıştır. Farklı özütler farklı antioksidan aktivite gösterdiği belirlenmiş olup özellikle kök metanol özütlerinin aktivite gösterdikleri saptanmıştır. Yine antibakteriyel aktivite açısından su , metanol , hekzan, diklorometan özütlerinin etkili olduğu gözlenmiştir. DNAkoruyucu aktivite açısından en fazla koruyucu aktivite gösteren bitki kısımları yaprak ve kök su ve diklorometan özütlerin olduğu belirlenmiştir. Iris unguicularis bitkisinin antioksidan, antibakteriyel ve DNA koruyucu özellikte aktif bileşiklere sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Iridaceae family is a cosmopolitan family. There are ninety-two genders and six of these genders are spreading in our country. Turkey sixteen in total fracture of the genus Iris There are six species being endemic. People's rhizomes are used for treatment. There is no study of bioactive compounds related to the Iris unguicularis plant. For this reason, in our study, bioactivity of the root and leaf parts of Iris unguicularis plant was investigated by obtaining hexane, dichloromethane, methanol and water extracts. Antioxidant, antibacterial and DNA protective activities have been studied for this purpose. Rel Assay Diagnostics kits (TAS, TOS) and DPPH method were used for antioxidant activity. Antibacterial activity tests MIC (minimum inhibition concentration) method was used according to CLS using 4 different standard bacterial strains. Plasmid DNA of pBR322 and UV-C were used for DNA-protecting activity. Different extracts showed different antioxidant activity, especially the radical methanol extracts showed activity. Again, water, methanol, hexane, dichloromethane extracts were observed to be effective for antibacterial activity. It was determined that leaf and root water and dichloromethane extracts were the most conserved plant parts in terms of DNA protective activity. Iris unguicularis plant has antioxidant, antibacterial and DNA protective properties of active compounds.