Hatay florasında doğal olarak yetişen iris türlerinin morfolojik karakterizasyonları
Morphological characterizations of iris species naturally growing in Hatay flora
- Tez No: 735804
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM MAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Hatay florasında doğal olarak yetişen Iris türlerinin morfolojik karakterizasyonunu yaparak bu türlerin süs bitkileri sektörüne kazandırılması ve ıslah materyali olarak kullanılabilmesi amacıyla 2019 yılında yürütülmüştür. Yapılan arazi çalışmalarında incelenen irisler arasında sap üzerinde ortalama olarak Iris germanica 5.40 adet, Iris albicans 4.20 adet, Iris pseudacorus 5.20 adet çiçek bulundururken, Iris kirkwodiea, Iris persica, Iris histrio ve Iris unguicularis 1 çiçek bulunduğu saptanmıştır. Iris kirkwodiea, Iris persica, Iris histrio ve Iris unguicularis türlerinde sap üzerinde dallanmanın olmadığı görülürken, Iris germanica 2.20 adet, Iris albicans 2.60 adet ve Iris pseudacorus 3 adet yan dallanmanın olduğu saptanmıştır. Çiçeklenme sürelerine bakıldığında Iris persica, Iris histrio, Iris albicans, Iris pseudocorus, Iris unguicularis ve Iris germanica türlerinin 4-5 gün, Iris kirkwoodiea türünün ise 3-4 gün olduğu tespit edilmiştir. Iris persica, Iris histrio türlerinin subat-mart aylarında çiçeklendiği, Iris kirkwoodiea türünün mayıs, Iris albicans ve Iris unguicularis türlerinin mart- nisan aylarında, Iris pseudocorus ve Iris germanica türlerinin ise nisan-mayıs aylarında çiçeklendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2019 in order to make the morphological characterization of Iris species that grow naturally in the Hatay flora and to bring these species to the ornamental plants sector and to use them as breeding material. Among the irises examined in the field studies, it was determined that Iris germanica had 5.40, Iris albicans 4.20, Iris pseudacorus 5.20 flowers on the stem, while Iris kirkwodiea, Iris persica, Iris histrio and Iris unguicularis had 1 flower. While no branching was observed on the stem in Iris kirkwodiea, Iris persica, Iris histrio and Iris unguicularis species, it was detected that there were 2.20 side branches in Iris germanica, 2.60 in Iris albicans and 3 in Iris pseudacorus. Considering the flowering times, it was determined that Iris persica, Iris histrio, Iris albicans, Iris pseudocorus, Iris unguicularis and Iris germanica species were 4-5 days, and Iris kirkwoodiea species 3-4 days. It was observed that Iris persica and Iris histrio species bloom in February-March, Iris kirkwoodiea species bloom in May, Iris albicans and Iris unguicularis species bloom in March-April, and Iris pseudocorus and Iris germanica species bloom in April-May.