Transcribing Tony Williams: The methodology and its use in jazz pedagogy
Tony williams transkripsiyonları: Metodoloji ve jaz pedagojisinde kullanımı
- Tez No: 533352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAOLO SUSANNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Birçok caz müzisyeninin biyografisinde ve röportajlarında, usta çırak ilişkisinin eğitim esnasındaki önemi üzerinde sıkça durulmuştur. Miles Davis, Art Blakey, Jazz Messengers gibi ünlü grupların üyeleri, caz müziğine yenilik getiren büyük ustalar ile zaman geçirmenin ve bu yetişmiş müzisyenlerle performans sırasında beraber olmanın formal eğitim kadar etkili bir süreç olduğunu düşünmüşlerdir. İşte bu bağlamda 1950 lerde başlayan caz eğitiminde Transkripsiyon, nüansları öğrenmek ve başarılı bir caz performansı yapabilmek için en iyi öğrenme metotlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Caz'ın doğasında olan sürekli değişim ve gelişim sebebiyle, geleneksel dinleme ve çalma tekniği ile öğrenilmesi caz baterisi ile ilgili müfredat çalışmaları sınırlı sayıda kalmasına sebep olmuştur. Bu çalışmanın amacı ise; Tony Williams'ın müziği doğrultusunda transkripsiyon metodunun ve caz müfredatındaki yerini araştırmaktır. Bununlar beraber caz pedagojisindeki güncel transkripsiyon metotlarını eğitimciler ile yapılan röportajlar ile ele almaktadır. Transkripsiyon metotlarındaki olasılıkları göstermek için Williams'ın performans kayıtlarında ki örneklerde gözlemlenen buluşları Beş Nota Ride Zil Tekniği, ve bateride rudiment tekniğini uygulamak olarak özetleyebiliriz. Bu çalışma bağlamında geliştirilen bir seri egzersizler ile teknik verimliliği arttırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of apprenticeship in a jazz musician's educational journey has been well-documented in interviews and biographies of jazz musicians. The sideman of Art Blakey and the Jazz messengers, Miles Davis, among others, frequently mention the importance of their time spent with the master innovators of jazz. They regard their time performing with elder musicians as a part of their formal education. With the passing of the older jazz masters, and the emergence of jazz education in the 1950s, one of the most effective ways of learning the nuances of a successful jazz performance has been through a method called transcribing. Due to the non-academic, oral tradition of jazz pedagogy, as well as the everchanging nature of jazz music, there has been very limited scholarly research into the study of the jazz drum set within a college curriculum. The purpose of this study is to explore the transcribing methodology, and its placement in jazz curricula, through the music of Tony Williams. I will also explore the current trends of transcribing in jazz pedagogy through a set of interviews with jazz educators. In order to show the possibilities of transcription methodology, I will select several examples of Williams' recorded performances in which he demonstrates his main innovations: the Five Note Ride Cymbal Technique, and application of the rudiments on the drum-set. I will explore the transcription process, and its role within a university jazz curriculum through interviews with leading jazz educators. I will develop series of exercises that will focus on developing technical efficiency in performing the transcribed material. iii ÖZ TONY WILLIAMS T