Bir dokuma işletmesinde otomasyon kullanımı ile verimliliğin arttırılması
Increasing efficiency with automation use in a weaving operation
  1. Tez No: 533353
  2. Yazar: SENA SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRİ EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde otomasyon sistemi, endüstri sektöründe olan çoğu işletmede uygulanmaktadır. Proje yürütücüsü olarak görev aldığım bu çalışmada hazır bir otomasyon programı olan Dokuma Otomasyon Sistemi' nin Tekstil İşletmesi'ne kurulum aşamalarından ve program kurulumu sonrası sisteme olan katkılarından bahsedilmektedir. Literatürde otomasyon sistemi ile ilgili birçok çalışma olsa da tekstil işletmelerinde otomasyon sisteminin uygulanabilirliği üzerine çok fazla araştırma bulunmamaktır. Çalışmanın yan amaçlarından biri de çalışmanın literatürde tekstil işletmeleri adına katkıda bulunması ve sistemde çıkabilecek mutlak edilebilen sorunların kaynaklarının nereden geldiğine ve sistemin geliştirilebilir esneklikte olduğunu göstermekte bir örnek olarak sunulmuştur. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular zamandan ve maliyetten tasarruf edilmesi, randımanlarda artış ve izlenebilirlik sağlanması şekilde olup, çalışmanın sonuç ve öneriler kısmında daha detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the automation system is applied to many companies in the industry sector. This project, which I have been working as a project manager, also discusses the installation stages of the Textile Management System, which is a ready automation program, and the contributions to the system after the program installation. Although there are many studies about the automation system in the literature but there is not too much research on the applicability of the automation system in the textile firm. One of the side goals of the study is presented as an example of how the study contributes to the textile firms in the literature and shows where the sources of the absolute problems that can arise in the system come from and where the system is flexible to be developed findings resulting from the work are time and cost savings, increase in yields and traceability, and are explained in more detail in the conclusions and recommendations of the study.