Bruksizmi ve kassal temporomandibular düzensizliği olan bireylerde masseter ve temporal kaslarının ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
Assessment of masseter and temporal muscles in patients with bruxism and muscular temporomandibular disorders by ultrasonography
- Tez No: 533355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM ETÖZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Dentistry, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızın amacı, bruksizmin ve bruksizme bağlı olarak ortaya çıkan temporomandibular düzensizliklerin (TMD) çiğneme kasları üzerindeki etkilerini incelemektir. Hasar gören kas fibrillerinin kalınlıklarında ve sertliklerindeki değişiklikler görülmesinden yola çıkılarak planlanan bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı Kliniği' ne çeşitli şikayetlerle başvuran hastalar arasından, yaşları 17 ile 55 arasında değişen, 44'ü (%73) kadın ve 16'sı (%27) erkek olmak üzere, anamnez ve klinik muayene ile bruksizm teşhisi konulan 30 birey (Grup 1), bruksizme bağlı kassal TMD belirlenen 30 birey (Grup 2) ve kontrol grubu (n=30) olmak üzere üç ayrı grup oluşturularak yapılmıştır. Çalışmayı oluşturan bireylerin masseter ve temporal kasları, bilateral olarak istirahat ve maksimum kontraksiyonda ultrasonografik olarak incelenmiştir. Kasların kalınlık ve sonoelastografik ölçümleri aynı araştırıcı tarafından, aynı makina ve aynı prob kullanılarak transvers kesitte yapılmıştır. Muayene sırasında, katılımcılar, sırtlarını yaslarken başları serbest olacak şekide oturur pozisyonda olacaklardır. Ultrasonografik olarak ölçülen masseter kası kalınlıkları, kas düzensizlerine bağlı TMD' si olan hastalarda, diğer gruplara oranla anlamlı seviyede artış göstermektedir. Bruksizmli hastalar ile sağlıklı bireylerin kas kalınlıkları arasında anlamlı bir fark tespit edilmemişken, masseter kası elastikiyet değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı seviyede fazla olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre, teşhiş konulmasında güçlük yaşanan karmaşık vakalarda, bruksizm ihtimali değerlendirilmek istendiğinde, ultrasonografi (USG), kas kalınlık ölçümleri ve ultasonografik elastografi (USE) değerleri ile teşhise yardımcı olabilir. Bu çalışma ortaya koyduğu farklı hasta gruplarındaki yeni elastikiyet değerleri ve teşhise yönelik yeni bakış açısı ile sonraki çalışmalar için yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the effects of bruxism and temporomandibular disorders (TMD) which caused by bruxism on masticatory muscles. This study, planned because of the changes in the thickness and stiffness of damaged muscle fibrils, was performed on 44 patients (73%), aged between 17 and 55, who were admitted to Erciyes University Faculty of Dentistry, Department Oral and Maxillofacial Radiology with various complaints, 30 individuals with bruxism (Group 1), 30 individuals with muscular TMD due to bruxism (Group 2) and control group (n=30) which contained three distinct groups, is performed. The masseter and temporal muscles of individuals constituting the study, were examined bilaterally, during rest and maximum contraction. The thickness and sonoelastographic measurements of the muscles were performed by same examiner using the same machine and the same transducer on transvers section. During the exam, the participants remain seated, leaning on the backrest with the head unrestrained. The thickness of the masseter measured by ultrasonography shows a significant increase in patients with muscle irregularities connected TMD compared to the other groups. While there was no significant difference between the muscle thicknesses of bruxism patients and healthy individuals, it was determined that the elasticity values of the masseter were higher in the statistically significant level. According to these results, ultrasonography (USG), muscle thickness measurements, and ultrasonographic elastography (USE) values can help diagnose when the probability of bruxism is to be assessed in complex cases of difficulty in diagnosing. This study may provide a guidance for future studies with new elasticity values in different patient groups and a new perspective on diagnosis.