Okluzal disfonksiyon problemlerinde davranışsal tedavi
Behavioral therapy in occlusal dysfunction problems
- Tez No: 157705
- Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
4. ÖZET Temporomandibular eklem ( TME ) fonksiyonları açısından kompleks bir yapıya sahiptir. Burada tek bir kemiğe ait iki eklem söz konusudur. TME bazı bireylerde herhangi bir sorun yaratmadan uzun yıllar işlev görürken bazı bireylerde ise kimi şikayetlere yol açar. Bu şikayetler genelde hafif boyutlarda olurlar. Ancak hastanın günlük hayatım çok kötü etkileyebilecek şikayetler de mevcuttur. Ağrı TME rahatsızlıklarının en önemli semptomlarından biridir ve genelde kronik bir seyir izler. Temporomandibular eklem rahatsızlıkları pek çok etiyolojik etkene bağlı olarak gelişirler. Psikolojik etkenlerin rolü de gün geçtikçe daha iyi şekilde anlaşılmaya başlanmıştır. Böyle bir etkenin varlığı ile davranışsal metotlarının TME için kullanımı gündeme gelmiştir. Davranışsal tedavi metotları, bruksizm veya diş sıkma gibi parafonksiyonlan azaltmayı veya yok etmeyi amaçlarlar. Böylece bu aktivitelerin TME üzerindeki zararlı etkilerinin giderilmesi mümkün olur. Davranışsal metotlar hastanın tedavi sürecine katılımını sağlarlar. Güvenli ve reversibl sonuçlar elde edilir. Bu metotlar öncelikle bazı davranış teorilerinden yola çıkılarak hazırlanırlar. Amaç davranışın kökenine inerek onu yok etmektir. Bunların dışında psikolojik değişkenlere bağlı olarak görülen artmış kas aktivitesini azaltmak için progresif kas relaksasyonu ve elektromyografik biofeedback gibi bazı yöntemler kullanılır. Sonuç olarak, davranışsal girişimlerin konvansiyonel tedavilere ilave edilmesi gerektiği literatürde sıklıkla belirtilmektedir. Böylece hem o anda mevcut bulunan düzensizlikler giderilir hem de sorunun kökenine inilmiş olur.
Özet (Çeviri)
5. SUMMARY Temporamamdibular Joint ( TMJ ) has complex functions. İn this case, it is seen that there are two junctions related with only one bone. İn some cases TMJ keeps on functioning without any problem, but sometimes it may cause some symptoms. These symptoms may sometimes effect the patient's life quality in a real bad way. Pain is the cardinal symptom and often displays a chronical state. Temporomandibular dysfunctions ( TMD ) develop with many etiological factors. The effect of psychology as an ethiological factor is widely considered each year. As a result of this, behavioral therapy in TMD's have been gaining interest. Behavioral therapies aim to reduce or stop parafunctions like bruxing or clenching so harmfull effects of these activities on TMJ can be prevented. Behavioral therapy accepts the patient as an direct participant of the treatment. They are also safe and reversibl. These treatment modalities are generally derived from some behavior theories. The main purpose is to determine the source of one spesific behavior. Also methods like electromyographic biofeedback and progressive relaxation are used to reduce muscular hyperactivity due to psychological factors. Briefly, it is widely accepted in scientific literature that behavioral therapies are more usefull as an adjunct to conventional treatment modalities. By this way the dearangements may be fixed while the source of the parafunctions are beeing determined.