The path of designing: An analytic approach to product and brand with a case study of Turkish Raki bottles
Tasarlama eylemi: Türk Rakı şişeleri vaka çalışması üzerinden ürün ve markaya analitik bir yaklaşım
  1. Tez No: 533387
  2. Yazar: SUNGURALP ŞOLPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDA ÜÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, İletişim Bilimleri, Industrial Design, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Yaşadığımız çağda; hayatımızın her alanında hızlı değişimler gerçekleşmekte ve değişimin hızı her geçen gün daha da artmaktadır. Profesyonel tasarımcıların değişimin yarattığı talebi karşılayabilmek adına giderek daha hızlı ve hatasız çalışmaları gerekmektedir. Çalışma mekanizmaları benzer olsa da, talebin ağırlığı kısa zamanda tasarım mesleğini birçok parçaya ayırmıştır. Bu çalışmanın içinde öncelikle tasarlamak eyleminin nasıl ortaya çıktığını ve bugün geldiği durumu araştırılacak, sonra da nispeten son dönemde oluşan marka oluşturma ve endüstri ürünleri tasarımı dalları incelenecektir. Niteliksel ve tarihi analizlerin ardından, bu alanların kesişim noktası olan ambalaj tasarımı konusunu bir vaka çalışmasıyla ele alınacaktır. Vaka çalışması için seçilen grup olan rakı şişelerinin görsel özellikleri incelenecek ve onları tasarlayan kişilerle röportajlar yapılacaktır. Röportajlar ilgili ürünlerin neden ve nasıl tasarlandığının detaylı olarak konuşulması için hazırlanmış olup; ürünlerin pazar koşullarında nasıl başarılı olduğu, bu ürünleri başarılı yapan etkenlerin neler olduğu araştırılacaktır. Bu çıkarımlar yapıldıktan sonra ise genel perspektiften tasarım süreçlerini tartışarak başarılı bir ürünle sonuçlanan bir tasarım süreci formülü elde edilmeye çalışılacaktır. Tasarım süreçlerini tümevarım yöntemiyle anlamlandırmanın bugünün ve yarının profesyonel tasarımcılarına faydalı olabileceği gayet açıktır.
Özet (Çeviri)
In recent times; every aspect of our lives seems to be changing rapidly, and it is getting even faster by every step. To supply that demand of rapid change; professional designers need to work in a quick and precise pace. Due to the fact that the need is heavy, specialized design fields have emerged in a short amount of time, although their working mechanisms are similar to some degree. In this thesis work; at first, an understanding about how designing came to be what it is today is formed, and then two of the factions of it -namely branding and industrial product design- are analyzed. After conducting a historical and qualitative analysis upon those subjects, an intersection field between them is put into crosshairs; packaging design. The selected group for the case studies; Turkish rakı bottles are inspected by pointing out visual features of them and interviewing their designers. How and why the products are designed, their design processes are put on crosshairs to point out what made them successful in given market conditions, what made them stand out. As a final act, a speculation about design processes in general with the gathered information so far to come up with a general formula that would be followed in order to design efficiently. Understanding design processes in an inductive manner in such a way should be useful for every professional of today and future associated with designing in any measure.