Bir uluslararası halkla ilişkiler stratejisi olarak kültür ve yaratıcı endüstri ürünleri: Latin Amerika pazarında Türk dizileri üzerine bir araştırma
Cultural and creative industries as an international public relations strategy: A study on Turkish TV series in Latin American market
  1. Tez No: 533392
  2. Yazar: PINAR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez çalışmasında Türk televizyon dizilerinin 2014 yılında Şili'de başlayan Latin Amerika serüveni uluslararası halkla ilişkiler, kamu diplomasisi, kültürel diplomasi, yumuşak güç ekseninde analiz edilmekte; Türk televizyon dizileri bir yaratıcı kültür endüstrisi ürünü olarak ele alınmakta ve kültür ürünlerinin Şili'de elde ettiği başarı uluslararası halkla ilişkiler çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu araştırmada Türk televizyon dizilerinin yurt dışındaki, özellikle de Latin Amerika pazarındaki başarısının incelenmesi ve bu etkinin olası sonuçlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yarattığı sansasyon itibarıyla Türk televizyon dizilerinin basit bir eğlence, zaman geçirme aracından ibaret görülmesi mümkün değildir; yurt dışında yayımlanan Türk dizilerinin bir kültür endüstrisi ürünü, hatta bir uluslararası halkla ilişkiler stratejisi olarak ele alınması gerekmektedir çünkü Türk televizyon dizilerinin farklı ülkelerde gösterilmesi ve popüler olmasının uzun vadeli derin etkileri görüleceğine şüphe yoktur. Bu etkilerin neler olabileceği, geleceğe yönelik neler yapılması konusunda da veriler sunacağından önemlidir. Çalışma kapsamında uluslararası halkla ilişkiler ve kültür odaklı literatür çalışması sırasında kamu diplomasisi, kültürel diplomasi, yumuşak güç, kültür endüstrisi, yaratıcı endüstri konularına değinilmiştir. Araştırma kısmında Şili'de gerçekleştirilen doktora alan araştırması kapsamında Latin Amerika'da Türk televizyon dizilerinin yayımlandığı ilk ülke olan Şili'de Türk dizilerinin başarısı örnek olay tekniğiyle incelenmiş; sonrasında Şili'de derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda Türk dizilerinin Şili'de Türkiye ve Türk kültürüne dair bir bilgi kaynağı olarak işlev gördüğünü, önyargıları yıkmaya yaradığını, Türkiye'nin yumuşak gücünü arttırdığını ve bu nedenle de uluslararası halkla ilişkiler stratejisi olarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Latin American adventure of Turkish television series which started in Chile in 2014 is analyzed within the context of international public relations, public diplomacy, cultural diplomacy and soft power; Turkish TV series are considered as a creative culture industry product, and the success of cultural products in Chile is evaluated within the framework of international public relations. The main aim of this study is to examine the success of Turkish television series abroad, especially in the Latin American market, and to determine the possible results of this effect. It is not possible to see Turkish TV series as a simple entertainment and time-consuming tool anymore; Turkish series broadcast abroad should be considered as a culture industry product or even as an international public relations strategy since there is no doubt that the long-term deep effects of Turkish television series being broadcast and becoming popular in different countries will be examined in the very near future. It is important to know what these effects will be, and to provide data on what to do in the future. Throughout the study, literature review focuses on international public relations and culture: public diplomacy, cultural diplomacy, soft power, culture industry and creative industry are discussed under these umbrella terms. Within the scope of the research conducted in Chile in the research part, the success of the Turkish series in Chile, which is the first country in Turkish television series in Latin America, has been examined using case study techniques. Following this, in-depth interviews were conducted in Chile. This study concludes that Turkish television series serve as a source of information regarding Turkey and Turkish culture and also break down the prejudices against Turkey while incresing Turkey's soft power in Chile. Hence they should be considered as an international public relations strategy.