Üniversite öğrencilerinde olumlu mizah kullanımı ve özgünlük ilişkisinde bilişsel esnekliğin ve psikolojik kırılganlığın aracılığı: Karma desen araştırma
The mediating roles of cognitive flexibility and psychological vulnerability in the relation between positive humor styles and authenticity in university students: Mixed method research
- Tez No: 533393
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SİBEL TÜRKÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, üniversite öğrencilerinde olumlu mizah kullanımı ve özgünlük ilişkisinde bilişsel esneklik ve psikolojik kırılganlığın aracı rollerini incelemek ve öğrencilerin özgünlüğe ilişkin deneyimlerini keşfetmektir. Çalışmada açımlayıcı karma araştırma deseni çerçevesinde nitel ve nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda 660 öğrenciden Özgünlük Ölçeği Kısa Formu, Bilişsel Esneklik Ölçeği, Psikolojik İncinebilirlik Ölçeği, Mizah Tarzları Ölçeği ve kişisel bilgi formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Nitel boyutta ise nicel boyuta katılan öğrenciler arasından 11 gönüllü öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizinde bootstrapping temelli çoklu aracılık testi kullanılmış; nitel verilerin analizinde ise fenomenolojik analiz gerçekleştirilmiştir. Aracılık testinden elde edilen sonuçlara göre, değişkenler arasında kısmi bir aracılık ilişkisinin olduğu; bu bağlamda olumlu mizah kullanımının hem doğrudan hem de bilişsel esneklik ve psikolojik kırılganlık aracılığıyla dolaylı olarak özgünlüğü yordadığı ortaya konmuştur. Bunun yanında, gerçekleştirilen fenomenolojik analiz sonucunda özgünlüğün bağlamsal faktörlere göre düzenlenebildiği, baskın kültürel faktörlerden etkilenebildiği, ailede algılanan rol karmaşası ve ruminatif düşünme eğilimi tarafından sınırlanabildiği gözlenmiştir. Bulgular ilgili yazın çerçevesinde bütünleştirilmiş, tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the mediating roles of cognitive flexibility and psychological vulnerability in the relation between positive humor styles and authenticity in university students as well as to explore authentic and inauthentic experiences of students. In this study, quantitative and qualitative research methods were conducted under the frame of explanatory mix research design. In the quantitative phase, data were collected via The Short Form of Authenticity Scale, Cognitive Flexibility Scale, Psychological Vulnerability Scale, Humor Styles Questionnaire and personal information form from the 660 university students. In the qualitative phase, semi structured interviews were executed with 11 students among those who had participated to the quantitative part. Under the paradigm of explanatory mixed research method, bootstrapping based multiple mediation test and phenomenological analysis were conducted. According to findings, which had obtained from mediation analysis, partial mediation model was confirmed. The findings indicated that positive humor style directly predicted authenticity as well as indirectly through cognitive flexibility and psychological vulnerability. In the phenomenological analysis, it was emerged that, authenticity can be regulated relevant to contextual factors, influenced by dominant culture and can be restricted by perceived role conflict in the family and ruminative thinking tendency. The findings were integrated and discussed in the related literature; recommendations were provided.