Ortaöğretim öğrencilerinin görsel sanatlar dersine yönelik tutumları ile şiddete yönelik tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of relations between secondary school students' attitudes towards visual arts lessons and their violance attitudes
  1. Tez No: 533400
  2. Yazar: ESRA PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma ortaöğretim öğrencilerinin görsel sanatlar dersine yönelik tutumları ile şiddete yönelik tutumları arasında bir ilişki olup olmadığını; varsa düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda elde edilen bulguların eğitimle ilgili planlama süreçlerine katkı sunacağı düşünülmektedir. Bu çalışma nicel araştırmaya dayanan betimsel bir çalışmadır. Ölçekler aracılığıyla var olan bir durum betimlenmeye çalışılmış, buna bağlı olarak değişkenlerin birbirleriyle ilişki düzeyi incelenmiştir. Araştırma evrenini, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Adana il Merkezinde yer alan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretim kurumlarının öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma Seyhan, Çukurova, Sarıçam ve Yüreğir ilçelerinde bulunan 12 ortaöğretim kurumundan 978 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada Tan (2006) tarafından geliştirilen Görsel Sanatlar Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ve Haskan (2009) tarafından geliştirilen Şiddet Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca bağımsız değişkenleri ölçmek için araştırmacı tarafından hazırlanmış 17 sorudan oluşan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. İstatistiksel çözümlemeler için SPSS Statistics 17.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin türüne göre, korelasyon (r), t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), yüzde (%) dökümleri yapılarak, F değerinin önemli olduğu durumlarda farkın hangi gruplardan kaynaklandığını bulmak için Bonferroni, Post-Hoct Dunnett C Testi ve Post-Hoc Tamhane's T2 testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda Görsel Sanatlar dersine yönelik tutumlar ile şiddet eğilimleri arasında negatif yönde ilişkiye ulaşılmıştır. Çalışmada öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerinden cinsiyet, kardeş sayısı, ebeveynlerinin aylık gelirleri ve çalıştıkları yerlerin öğrencilerin Görsel Sanatlar dersine yönelik tutumlarını veya şiddet eğilimlerini etkilediği belirlenmiştir. Okul dışı sanat aktivitelerinin de Görsel Sanatlar dersine yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Bunların yanında öğrenim görülen sınıf, ders malzemelerinin temini, okulda atölyelerinin olup olmaması ve Görsel Sanatlar öğretmeninin cinsiyetine göre de Görsel Sanatlar dersine yönelik tutumlar ve şiddet eğilimlerine ilişkin anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine whether there is a relationship between the attitudes of secondary school students towards visual art lesson and their attitudes towards violence, in order to determine the level of the relationship, if there is a relationship. It is thought that the findings of the study will contribute to the planning processes related to education. This study is a descriptive study based on quantitative research. An existing situation has been tried to be depicted using the scales and also the relationship level of the variables are examined. The research universe consists of the students of the secondary education institutions of the Ministry of National Education in the city center of Adana in the academic year 2017-2018. The study was carried out on 978 students from 12 secondary schools in Seyhan, Çukurova, Sarıçam and Yüreğir. In the study, Attitude Scale towards Visual Arts Lesson developed by Tan (2006) and Violence Tendency Scale developed by Haskan (2009) were used. In addition, for the purpose of measure the independent variables, Personal Information Form consisting of 17 questions prepared by the researcher was used. SPSS Statistics 17.0 package program was used for statistical analysis. According to the type of data, correlation (r), t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and determination of percentage transcriptions were made and Bonferrino, Post-Hoct Dunnett C Test and Post-Hoc Tamhane's T2 test were used to determine which groups were caused by the difference in cases where the value of F was significant. As a result of the study, a negative relation was found between attitudes towards Visual Arts lesson and violence tendencies. In the study, it was determined that the students' socio-demographic characteristics, gender, number of siblings, their parents' monthly income and their work places affected students' attitudes towards the Visual Arts lesson or their tendency towards violence. It was also observed that the activities of out-of-school art influenced their attitudes towards the Visual Arts lesson positively. In addition to these, significant results have been reached regarding violence tendencies and attitudes towards Visual Arts lesson according to the class, the supply of the course materials, the presence of workshops in the school and of the gender of the Visual Arts teacher, too.