2000-2017 yılları arasında turizm sektöründe istihdamı arttırmaya yönelik uygulanan ekonomi politikaları
Economic policies implemented in order to increase employment in the tourism sector between 2000-2017
- Tez No: 533401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BOZGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Turizm, kazanılan dövizlerle ekonomiyi canlandıran bir sektördür ve ayrıca işsizliği azaltan, istihdamı arttıran bacasız bir sanayidir. Ekonomik kriz ve benzeri durumlarda (savaş, deprem, tsunami ve diğer felaketlerde) turistik tesislerin kapanmış olması istihdamı olumsuz etkilemiştir. Ancak daha sonra hükümetin verdiği teşvik politikaları ile yeni oteller ve yeni tesislerin açılması işsizliğin önüne geçmiş ve istihdamın artmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, 2000-2017 yılları arasında Türkiye'de uygulanan ekonomi politikalarının turizm sektöründe istihdamı arttırmaya yönelik uygulamaları açıklanmıştır. E-views 9.0 programı kullanılmış ve zaman serisi analizi uygulanmıştır. Çalışmada istihdamın ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 2000-2017 yılları arasındaki çeyrek dönemlik istihdam oranı, hizmet istihdam oranı ve gayrisafi yurt içi hasıla verileri kullanılmıştır. Çalışmanın analizinde SUR Temelli Toda-Yamamoto Nedensellik Testi ile Maki Eşbütünleşme Testi ve sonuçları güçlendirmek için de Bootstrap yöntemi ile elde edilen Hacker&Hatemi-J Nedensellik Testi uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda ekonomi politikalarının istihdama etkisinin olduğu ve uygulanan ekonomi politikalarının turizm sektöründe istihdamı arttırmaya katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Tourism is a sector that revives the economy by the earned currencies and is also a chimneyless industry that reduces unemployment, increases employment. In economic crisis and similar situations (war, earthquake, tsunami and other disasters), the fact that tourism facilities were closed had a negative effect on employment. However, with the government's incentive policies, the opening of new hotels and new facilities prevented unemployment and increased employment. In this study, economic policies implemented in order to increase employment in the tourism sector between 2000-2017 were explained. E-views 9.0 program was used and time series analysis was applied. It is aimed to examine the effect of employment on economic growth. In this direction, quarterly employment rate, service employment rate and gross domestic product data between 2000-2017 were used. In the analysis of the study, SUR-Based Toda-Yamamoto Causality Test and Maki Cointegration Test and Hacker & Hatemi-J Causality Test which was obtained by Bootstrap method were applied to strengthen the results. As a result of this study, it was determined that economic policies had an effect on employment and implemented economic policies contributed to increase employment in tourism sector.