Otel işletmelerinde duyusal pazarlama uygulamalarının müşteri sadakatine etkisi: Bodrum örneği
The impact of sensory marketing applications in hotel establishments on customer loyalty: A case study in Bodrum
- Tez No: 533447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
İşletmelerin müşterilere ulaşabilmek amacıyla kullandıkları duyusal pazarlama, günümüzde etkili pazarlama yöntemlerinden biri haline gelmiştir. İnsan, sosyal ve duygusal bir varlıktır. Duyusal pazarlama da, insanların duyularına hitap etmekte ve onlarla duygusal bir bağ kurmaya çalışmaktadır. Diğer bir ifadeyle duyusal pazarlama sayesinde işletmeler, müşterilerin görme, duyma, koklama, tatma ve dokunma olmak üzere beş duyusuna hitap ederek kendilerini diğer işletmelerden farklı kılmaya çalışmaktadır. İşletmeler müşterilerine yaşattıkları duyusal deneyimler sayesinde müşterilerinin akıllarında bir farkındalık ve farklılık oluşturabilmektedir. Duyusal pazarlamanın amacı da bireylerin duyularına hitap ederek, onlarda bir duygu ve his oluşturmak ve farkındalık yaratarak akıllarında kalabilmeyi sağlamaktır. Bu araştırmanın amacı, Bodrum'daki 5 yıldızlı otellerde uygulanan duyusal pazarlama uygulamalarının müşteri sadakatine olan etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda Bodrum'daki beş yıldızlı oteller ziyaret edilerek, farklı otellerde konaklayan toplam 400 yabancı turist ile yüz yüze görüşülmüş ve anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Toplanan verilerde, SPSS 22.00 programı yardımıyla; basit regresyon, çoklu regresyon, korelasyon, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve açımlayıcı faktör analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçları, otel işletmelerinde uygulanan duyusal pazarlama uygulamalarının dokunsal boyutunun, görsel boyutunun, işitsel boyutunun, tat ve koku boyutunun müşteri sadakati üzerinde olumlu etkiye sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sensory marketing, which businesses use to reach customers, has become one of the effective marketing methods today. Human is a social and emotional being. Sensory marketing appeals to people's senses and tries to connect with them sensorially and emotionally. In other words, businesses try to make themselves different from other businesses owing to sensory marketing by addressing customers' five senses; which are, sight, hearing, smell, taste and touch. Businesses can create an awareness and difference in the minds of customers thanks to sensory experiences which they offer for customers. The aim of sensory marketing is to excite a feeling and an emotion on customers by appealing to their senses and also to ensure keeping their mind by creating an awareness. The purpose of this research is to demonstrate the impact of sensory marketing applications implemented in 5-star hotels of Bodrum upon the customer loyalty. For this purpose, 5-star luxury hotels in Bodrum were visited and totally 400 foreign tourists from different hotels were interviewed face to face and data were collected via survey method. The collected data were analyzed via simple linear regression, multiple regression, correlation, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and exploratory factor analysis with SPSS 22.00 analysis program. The results of these analyses showed that the tactile dimension, the visual dimension, the auditory dimension, the gustative and olfactory dimension of sensory marketing applications applied in hotel establishments had positive impacts on customer loyalty.