Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının iyi vatandaşlık algılarının incelenmesi
Examining the perceptions of the social studies teacher candidates towards good citizenship
  1. Tez No: 533483
  2. Yazar: SAMET ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. NADİRE EMEL AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının iyi vatandaşlık algılarını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda üniversite öğrencilerinin iyi vatandaşlık algılarını ortaya çıkaracak özgün bir ölçek geliştirilmesine ve belli bir örneklem üzerinde uygulanmasına karar verilmiştir. Çalışmanın amacına yönelik alan yazındaki örnekler incelenmiş ve ölçek geliştirme aşamaları gerçekleştirilerek 65 maddelik 5'li Likert tipinde bir ölçek hazırlanmıştır. Hazırlanan ölçek 2017-2018 eğitim öğretim bahar döneminde Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 670 öğretmen adaylarına uygulanarak Açımlayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizleri uygulanarak 33 maddelik, 5 boyutlu bir yapı elde edilmiştir. Elde edilen ölçek 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz döneminde Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitiminde öğrenim gören 337 öğretmen adayına uygulanarak alt boyutlar ve çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Bu araştırma, tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“İyi Vatandaşlık Algısı Ölçeği”ile toplanmıştır. Ölçekten elde edilen veriler, istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara bakıldığında, çalışmanın örneklemini oluşturan Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının iyi vatandaşlık algı düzeylerinin yüksek çıktığı, bununla birlikte iyi vatandaşlık algı düzeylerinin değişkenlere göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarını genel olarak değerlendirmek gerekirse, öğretmen adaylarının üniversite ve üniversite öncesindeki eğitimlerinden, yetiştikleri ailelerinden ve içinden geldikleri çevreden iyi vatandaşlık beklentileri adına yeterli düzeyde faydalandıklarını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine social studies teacher candidates' perceptions of good citizenship. For this purpose, it was decided to develop a unique scale that would reveal the good citizenship perceptions of university students and to apply them on a specific sample. The aim of the study was to examine the examples in the literature and to develop a 5-point Likert scale with 65 items. The prepared scale was applied on 670 teacher candidates who were educated at Akdeniz University Faculty of Education during the Spring Term of 2017-2018 academic year, and a 33-item, 5-dimensional structure was obtained by applying exploratory Factor Analysis and confirmatory Factor Analysis. The scale obtained was applied to 337 prospective teachers studying Social Studies Education at Akdeniz University, Faculty of Education during the fall term, and it was examined in terms of sub-dimensions and various variables. This is a survey model research. The data of the study were collected with the scale of“good citizenship perception”developed by the researcher. The data obtained from the scale were analyzed using the statistical package program. When the results obtained from the study were examined, it was concluded that the social studies teacher candidates who constitute the sample of the study have high levels of good citizenship perception, and that the levels of good citizenship perception do not differ according to the variables. In general, as regards good citizenship expectations, it is possible to say that prospective teachers have benefitted from their pre-university and university education, from their families and the environment which they come from.