G Kraliyet Sarayı buluntuları ışığında Ebla'nın siyasi tarihi ve ekonomik yapısı
In the light of the findings of Royal Palace G political history and economical stucture of Ebla
- Tez No: 533489
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ebla tabletleri, Ebla krallığının hüküm sürdüğü dönemde diğer şehir devletleriyle kurmuş olduğu siyasi ve ticari ilişkiler hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olmaktadır. Çalışmamda incelemiş olduğum Ebla tabletlerinden edinilen bilgilerin derlenmesi suretiyle tezimi hazırladım. Bu tez üç ana başlıktan oluşmaktadır. Birinci bölümde G Kraliyet Sarayı ve bu saraydan çıkarılan Ebla Kraliyet Arşivleri hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Ebla krallığının siyasi tarihi ve ekonomik yapısı ile bu hususlarda bilgi veren toplam dört adet metin incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise G Sarayından çıkarılan ve önemli görülen birkaç arkeolojik eser çalışılmıştır. Tezimi hazırlarken Ebla metinlerinin yayımlandığı ARET“Archivi Reali di Ebla, Testi”serilerinden ve“Ebla and Its Archives: Texts, History, and Society ”ile“Ebla A New Look at History”kitaplarını kaynak olarak kullandım. Bu kaynakların dışında çalışmamla ilgili olan yabancı dilde yayımlanmış kitaplardan ve güncel makalelerden de faydalandım.
Özet (Çeviri)
The Ebla tablets help us to have knowledge about the political and commercial relations that the city of Ebla had established with other city-states during the period of the kingdom of Ebla. I prepared my thesis with putting together of the information obtained from the Ebla tablets which I studied in my work. This thesis consists of three main titles. In the first part, general information is given about Royal Palace G and The Royal Archives, which was discovered in this palace. In the second part, four texts which provide information about the political history and economical structure have been examined. In the third part, a few archaeological finds, which are considered important and excavated from the G palace, have been studied. During the preparation of the thesis, I used ARET“Archivi Reali di Ebla, Testi”series where Ebla tablets were published,“Ebla and Its Archives: Texts, Hıstory, and Socıety ”and“Ebla A New Look at History”books as a source. I also benefited from books published in foreign languages and current articles about my work apart from these sources.