Vladimir Putin sonrası Rus dış politikası kimlik arayışı
The identity seek of Russian foreign policy in the Vladimir Putin period
- Tez No: 533490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu tez çalışmasında Boris Yeltsin yönetiminden sonra başa gelen Vladimir Putin dönemindeki Rus dış politikasının kimliği incelenmiştir. Yeltsin Batı'ya yönelmenin Rusya Federasyonu için en iyi yol olduğunu düşünmüş ve Atlantikçilik ile dış politikayı şekillendirmiş. Fakat Batı'dan gerekli olan destek gelmeyince Yeltsin yönetimi Yakın Çevre 'ye yönelmişti. Dış politikanın oluşmasından gerekli olan parametreler çerçevesinde ele alınan tez çalışmasında kimliği oluşturan unsurlar da kullanılmıştır. Putin, Rusya Federasyonu için en iyinin ne olacağı üzerinde durmuş ve Rusya Federasyonu'nu ayağa kaldıran başkan olmuştur. Attığı adımlar neticesinde hem iç hem de dış politikada başarılı olan Putin, Avrasya'ya yönelmiş fakat Batı'dan da yüzünü tamamen çevirmemiştir. Atlantikçilik ve Avrasyacılık arasında bir karşılaştırma yapılarak sosyal inşacılık teorisi çerçevesinde incelenen bu tez çalışmasının sonucunda Putin dönemindeki Rus Dış Politikası Avrasya bölgesine önem veren ve milli menfaatler çerçevesinde Batı'yla da iyi ilişkiler kuran bir görünüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the identity of Russian Foreign Policy in the period of Vladimir Putin, who succeeded Boris Yeltin's administration, was examined. Yeltsin thought that was the best way for the Russian Federation to head to the West and shaped the foreign policy with an Anlanticism movement. But when the necessary support from the West did not arrive, Yeltsin administration turned to the 'Near Abroad'. The elements that constitute identity are also used in the thesis study which is covered in the parameters required for the formation of foreign policy. Putin thought about what would be best for the Russian Federation and became the president who lifted the Russian Federation. Putin succeeded in both internal and external politics as a result of his policies, he went towards to Eurasia but did not fully translate his face from the West. In this thesis study, Atlanticism and Eurasianism, that give a view that Russian Foreign Policy, are compared in the framework of the theory of social constructivism. As a result of this thesis, the Russian Foreign Policy in the Putin period presents a view that attaches importance to the Eurasian region and establishes good relations with the West in the national interests of Russian Federation.