Baba ve yetişkin kızları arasındaki ilişkide babaya duygusal erişilebilirlik ve algılanan ebeveyn biçiminin yetişkin kadınlarda duygusal tepkisellik ve dürtüsel davranışlar arasınkdaki ilişkinin incelenmesi
Nvestigation of the relationship between father and adults of adults to the baby and the relationship between sensitive accessibility and perceptional behavior in adult women in adults of women in adults
  1. Tez No: 533529
  2. Yazar: TUĞÇE KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAVUZ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmada baba ve yetişkin kızları arasındaki ilişkide duygusal erişilebilirlik ve algılanan ebeveyn biçiminin yetişkin kadınlarda duygusal tepkisellik ve dürtüsel davranışlar arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu değişkenlerin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın örneklemi uygun örneklem olarak belirlenmiştir.Araştırmaya 350 gönüllü kadın katılımcı katılmıştır. Katılımcılara, Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Duygusal Erişilebilirlik, Çocuklukta Algılanan Ebeveyn Biçimi, Duygusal Tepkisellik ve Dürtüsel Davranışlar ölçekleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda algılanan ebeveyn biçimi alt boyutları puanı ile duygusal tepkisellik puanı toplamı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif ilişki ortaya çıkmıştır. Ebeveyn biçimlerinden reddeciliğin, duygusal tepkisellikten tepkisellik ve dayanıklılık alt boyutları ile istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişkide olduğu, aşırı koruyuculuğun ise duygusal tepkiselliğin, hassasiyet, tepkisellik ve dayanıklık olmak üzere tüm boyutlarıyla pozitif bir ilişkide olduğu, duygusal sıcaklığın ise duygusal tepkiselliğin hassasiyet alt boyutu ile pozitif, tepkisellik ile negatif bir ilişkide olduğu ortaya çıkmıştır. Ebeveyn biçimlerinden reddecilik ve aşırı koruyuculuk ise dürtüsel davranıştan acelecilik ile anlamlı bir ilişki içindedir. Algılanan ebeveyn biçiminden duygusal sıcaklığın ise sıkışıklık, tasarlama eksikliği ve heyecan eksikliği ile pozitif bir ilişki içinde olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, çalışma sonucunda, katılımcıların babalarına yönelik algıladıkları duygusal erişilebilirlikleri ile duygusal tepkiselliğin yalnızca tepkisellik boyutu ile arasında anlamlı negatif bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların babalarına yönelik algıladıkları duygusal erişilebilirlikleri ile dürtüsel davranışın sıkışıklık, tasarlama eksikliği ve acelecilik ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkide olduğu ortaya çıkmıştır. Duygusal erişilebilirlik ve sıkışıklık, tasarlama eksikliği arasında pozitif, acelecilik ile ise anlamlı negatif bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between emotional avaibility and perceived parental style in the relationship between emotional responsiveness and impulsive behaviors in the relationship between father and adult daughters was investigated. The model of the study is the relational screening model.The sample of the study was determined as a suitable sample and 350 volunteer women participants in the research.Demographic Information Form, father emotional accessibility, perceived parental form in childhood, emotional responsiveness scale and impulsive behavior scale applied to participants. As a result of the study, a statistically significant positive relationship was found between the sub-dimension score perceived parental style and the Toplam emotional responsiveness score. It was found that the rejection from parent style had a statistically significant positive relationship with the sub-dimensions of responsiveness and resilience from emotional availability, whereas over-protection was positively related to all dimensions of emotional availability, sensitivity, responsiveness and resilience, and emotional warmth was positive with sensitivity sub-dimension of emotional availability. Discrimination and overprotection style of parenting have a significant relationship with impulsive behavior. Emotional warmth from perceived parental style was found to be positively correlated with congestion, lack of design and lack of excitement. In addition, it was found that there was a significant negative relationship between the emotional availability of the participants and their emotional reactivity only with the reaction dimension. It was found that the participants' perceived emotional availability accessibility towards their father and impulsive behavior were statistically significant in terms of perseverance, lack of design and hurry. It was found that there was a positive relationship between emotional accessibility and constriction, lack of design, and a significant negative relationship with hurry.