The critic of liberal approach towards JDP
AKP'ye yönelik liberal perspektifin bir kritiği
  1. Tez No: 533530
  2. Yazar: ÖZGÜR OLGUN ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışma, liberal, muhafazakar-İslamcı, sol-liberal ve/veya liberal-sol olarak adlandırılan üç ana entellektüel grubun AKP ve İslamcılık üzerine analiz ve argümanlarını inceler. Bu entellektüel gruplarla derinlemesine görüşmeler yaparak onların kuruluşundan itibaren AKP'yi desteklerken neden belli bir dönemden sonra AKP ve iktidarına karşı eleştirel bir pozisyon aldıklarını araştırır. Çalışma, iki şeyi gerçekleştirmeye çalışır. İlki, bu iki karşıt pozisyon ve tutumun neden ortaya çıktığını ve onların neye dayandırıldıklarını sorgular. Ikincisi, anılan bu pozisyon ve tutum değişikliğinin arkasındaki yaklaşımın ne olduğunu araştırma sürecinde geliştirilen bu çalışmanın perspektifinden belirtilen entellektüel grupların AKP'ye yönelik perspektifinin bir kritiği yapılır. Bütün bunlar, iki temel şeye dayandırılmıştır. Birincisi, kapsamlı bir literatür araştırması ve tartışmasıdır. Diğeri de, sözü edilen entellektüel gruplarda yeralan isimlerle yapılan derinlemesine görüşmelerdir. Bu literatür ve derinlemesine görüşmelere dayanarak bu çalışma söz konusu görüşmelerde alınan yanıtlar ve literatür doğrultusunda liberal olarak ifade edilen bu entellektüel grupların yaklaşımını ortaya koymaya çalışır. Ayrıca, görüşülen entellektüel isimlerin yaklaşımının bir eleştirisini yapma imkanı tanıyan bir perspektif geliştirir. Bu perspektif temelinde belirtilen entellektüel grupların yaklaşımının bir kritiğini yapar.
Özet (Çeviri)
This study examines the analyses and arguments of three major intellectual groups, which is termed as liberal, conservative-Islamist, and leftist-liberal and/or liberal-leftist, concerning the JDP and Islamism. Based on in-depth interviews which was made with these intellectual groups, it investigates the reasons why these groups have taken a critical stance against the JDP and its power after a certain period while supporting the JDP since its foundation. The inquiry endeavors to do two things. The first interrogates why these two contrary position and attitude emerged and upon what they were based. The second makes a critic of these intellectual group's approach towards the JDP, in the light of my own perspective which was developed in the course of investigating what the approach behind the mentioning position and attitude change is. For that, all these have been relied on two fundamental things. One is a far-reaching inquiry and debate of literature. Other is in-depth interviews made with those who have been situated in the foregoing intellectual groups. On the basis of these literature and in-depth interviews, the study tries to put forward these intellectual groups' approach, expressed as liberal, in line with the literature and the answers which have taken in in-depth interviews. It also develops a perspective that allows a critique of the interviewees' approach. It makes a critic of these intellectual groups' approach through this perspective.