Dilim regresyon yöntemi ile Türkiye'de eğitimin ücret getirisi ve cinsiyete göre ücret ayrımcılığının analizi
Analysis of return on education and gender based wage discrimination in Turkey with quantile regression method
- Tez No: 533528
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada tek bir nokta tahmini yapan yöntemlere alternatif olarak bağımlı değişkenin, bağımsız değişkene göre koşullu dağılımının tümü hakkındaki bilgiyi farklı dilimler aracılığıyla veren“dilim regresyon yöntemi”ile eğitimin ücret getirisi ve cinsiyete dayalı ücret ayrımcılığı TÜİK tarafından yayınlanan 2014 yılı Hanehalkı Bütçe Anketi mikro veri seti kullanılarak incelenmektedir. İşgücü piyasası ülkelerin gelişmişlik seviyesi açısından önemli olduğu için literatürde ücret eşitsizliği, ücret ayrımcılığı ve ücreti etkileyen faktörler araştırmalara sıklıkla konu olmaktadır. Ücreti etkileyen en önemli unsur ve piyasada oluşacak ücret farklılıklarını açıklayan temel faktör literatürde eğitim olarak gösterilmektedir. Türkiye'de eğitimin ücret üzerindeki getirisinin dilim regresyon ile incelendiği bu çalışmada, eğitimin ücret üzerindeki getirisi dağılım boyunca azalmaktadır. Machado-Mata Ayrıştırmasına göre kadın ve erkekler arasındaki ücret farkının büyük bir bölümünün cinsiyete dayalı ve oldukça az bir bölümünün modeldeki bağımsız değişkenlere bağlı olduğu ulaşılan sonuçlar arasındadır. Bunların yanında bu çalışmada, dilim regresyon sorunlarından biri olan dilim eğrilerinin kesişmesi sorunu Chernozhukov, Fernández-Val ve Galichon Dönüştürmesi kullanılarak giderilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the return on education and gender based wage discrimination by employing“the quantile regression method”which provides information about all conditional distributions of the dependent variable with respect to independent variable, as an alternative to single point estimation methods by using micro data set of 2014 Household Budget Survey, published by TurkStat. Since labour market isa key aspect of the development level of countries, wage inequality, wage discrimination and the factors that affect the wages have been studied extensively within the literature. Existing reseach has shown that the education level is the most important factor that affects the wages, as well as it is the the main factor that explains the wage differentials in the labour market. This study analysis the return of education on wages in Turkey and concludes that the return on education is declining through the entire wage distribution. According to Machado-Mata Decomposition results, a major part of the wage differentials between females and males depends on gender whereas a very minor part of the wage differentials depends on the independent variables in the model. In addition, this study adresses the problem of quantile crossing -as one of the quantile regression problems- by using Chernozhukov, Fernández-Val and Galichon Transformation.