Komüniteryan düşünce ve yurttaşlık anlayışı
Communitarian thought and its views of citizenship
- Tez No: 954734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EMRE ZEYBEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Komüniteryan yurttaşlığa göre, liberal demokrasilerin hukuki eşitliğe sahip yurttaş anlayışı, tözsel eşitliği sağlayamamakta, teorik olarak öngörülenin aksine bireyler kamusal alanda eşit derecede temsil edememektedir. Kamusal alandan ve siyasi sistemden kopuk bireyler, siyasi yabancılaşmaya sürüklenmektedir; bu durum liberal demokrasilerde temsil ve meşruiyet sorularını gündeme getirmektedir. Esasında komüniteryan düşünce eleştirilerinde ilkin liberal eşitlikçi olarak nitelendirilen John Rawls'un görüşlerini hedef alır. Rawls görüşlerinde eşitlik ve özgürlüğü eklemlendirerek“hakkaniyetli bir iş birliği olarak toplum”un imkanlarını araştırır. Geleneksel olarak komüniteryan olarak adlandırılan Michael Sandel, Charles Taylor, Alasdair MacIntyre; demokratik komüniteryan olarak adlandırılan Robert Bellah ve Benjamin Barber, mükemmelliyetçi liberalizmi ile Joseph Raz, Rawls'un Bir Adalet Teorisi ve Siyasal Liberalizm adlı eserlerinin ekseninde ortaya koyduğu birey, toplum ve yurttaş anlayışını eleştirirler. Komüniteryan yurttaşlık modelleri ise, liberal düşüncenin kazanımlarından bireyin temel hak ve hürriyetlerini reddetmeksizin liberalizmin atomist birey ve biçimsel yurttaşlık anlayışını reddeder; yurttaşçı cumhuriyetçilikle de yakınsar. Bilhassa yurttaşçı cumhuriyetçilikte, yurttaşlık etiğine sahip yurttaşların politik sisteme katılmaları salık verilir; bireylerin ahlaken serpilmeleri ve özgürleşmeleri ancak kamusal rasyonelle sağlanır. Gelgelelim bu kamusal rasyonel de liberal bakış açısından otoriteryan eğilimlere sahip olmakla eleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Communitarian citizenship rejects liberal views of citizenship on the grounds that liberal citizenship solely focuses on legal equality yet overlooks substantive equality. In the same manner, communitarians argue that citizens are not represented equally in the public field as liberal citizenship fails to realize theoretical and legal equality leading to political alienation. As a matter of fact communitarians and communitarian critics focuses on John Rawls' views of justice and political liberalism first. As a liberal egalitarian Rawls endeavours to combine equality and personal freedom and seeking to establish“society as a fair system of cooperation”. Communitarian thinkers such as Michael Sandel, Charles Taylor, Alasdair MacIntyre and Michael Walzer; democratic communitarians such as Robert Bellah and Benjamin Barber and perfectionist liberal Joseph Raz criticize Rawls' views of public theory, society and the individual. Communitarian citizenship forms embrace liberal human rights and freedoms on the other hand rejects atomist individual and formal approach towards citizenship while converging with civic republicanism. Civic republicanism in particular requires citizens to possess citizenship ethos and emphasize public participation. Civic republicanism asserts individuals flourish morally only with the help of collective morality. However, emphasizing collective morality is critisized by liberal thinkers claiming it has inclination towards authoritarianism.