I. Dönem TBMM Mersin Milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri (1920-1923)
Deputies and their political activities in the I. TGNA (1920-1923)
  1. Tez No: 533543
  2. Yazar: GÜLŞEN KARABACAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
İtilaf Devletleri; I.Dünya Savaşı'nın ardından Anadolu topraklarını işgale başlamışlardır. Mersin şehri de 4 yıl kadar işgal altında kalmıştır (17 Aralık 1918- 3 Ocak 1922). Bu durumdaAnadolu halkı; Mustafa Kemal önderliğinde işgale karşı direnişe geçecek, Kuvâ-yi Milliye hareketiyle vatanını savunacaktır. Mustafa Kemal'in, düşündüğü kurtuluş çaresi;bir an önce Anadolu'ya geçmek, işgalden uzak yerde bir meclis açmak, bu mecliste bir hükümet ve ordu kurarak ülkeyi işgalden kurtarmak düşüncesidir. Mustafa Kemal, aynı zamanda milli egemenliğe dayalı, kayıtsız şartsız bağımsız yeni bir Türk devleti kurmayı amaçlamaktadır. Böylece 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara'da açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anadolu'da yeni bir Türk devletinin de temeli olmuştur. Anadolu'da açılan bu ilk meclis, ülkede yeniden yapılan seçimle belirlenen ve yine İstanbul'dan Ankara'ya kaçıp gelebilen Osmanlı Mebusan Meclisi üyelerinden oluşmuştur. Bu çalışmada; bu mecliste yer alan Mersin Milletvekillerinin özgeçmişleri ile birlikte, siyasi faaliyetleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Yüksek lisans tezi olarak ele aldığımız bu çalışmada ilgili kaynak ve literatür taranarak yeni bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın konusu; Mersin Milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri olduğu için, milletvekillerinin meclis konuşmalarının tamamı tezin içerisinde yer almıştır. Bu bağlamda TBMM'nin kurulmasından önceki ve sonraki gelişmeler, TBMM'de görev alan Mersin Milletvekillerinin özgeçmişleri, meclis konuşmaları, kanun teklifleri ve takrirleriele alınmış ve milletvekilleri hakkında geniş bilgiler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Entente Powers began to invade the Anatolian lands immediately after the First World War. In this context, the city of Mersin was occupied for four years (17 December 1918 - 3 January 1922). In this case, the people of Anatolia tried to defend their homeland in the movement of Kuvâ-yi Milliye, which was under the leadership of Mustafa Kemal Pasha. Mustafa Kemal Pasha's salvation, which he had though for the liberation of the country, was to move to Anatolia and open a parliament in a place far from occupation and set up a government and army unclear the control of this parliament and save the country from the occupation and establish a new Turkish state. More importantly, this new state will be a completely independent new Turkish state based on national sovereignty. In this context, the foundation of a new Turkish state was laid on April 23, 1920 in Anatolia. This new parliament in Anatolia, which consists of deputies from each province, and deputies from the old Ottoman Parliament, who fled from Istanbul to Ankara, has started to carry out its projects. For this new Parliament, seven deputies were elected from Mersin province, which is the subject of this study. The purpose of this research is to provide information about the activities of Mersin Deputies they perform on behalf of the development of the country and the region during the building process of Turkey. In this study, which is organized as a master thesis, many sources and literature that may be related to the subject have been searched and new information has been tried to be reached, too. As the main subject of the study is the deputies of Mersin and their political activities, not only the parliamentary speeches of the deputies but also their political activities has been explained in the study in detail. In this context, the developments before and after the establishment of the Turkish Grand National Assembly, the resumes of the deputies of Mersin, the parliamentary speeches, and the proposals they made in the parliament were discussed in the study by giving extensive information about the deputies.