Döviz kuru volatilitesinin dış ticarete etkisi-Türkiye örneği
The effect of exchange rate volatility on foreign trade-The case of Turkey
  1. Tez No: 533570
  2. Yazar: GHAZALEH VASEEIKARGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF SALDANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Reel döviz kuru ile dış ticaret hacmi arasındaki ilişki son yıllarda tartışılan önemli konulardan biridir. Bu çalışmanın amacı reel döviz kuru ile dış ticaret hacmi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Analiz kapsamında her bir değişken için 2003:01- 2016:12 dönemini içeren aylık frekansta 168 adet gözlemden oluşan veri seti kullanılmıştır. Analizde değişkenlerin logaritmaları alınmış şekilde kullanılmıştır. ADF(Augumented Dickey Fuller), PP(Philips Pherron) ve KPSS(Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin) birim kök testleri serilerin durağanlığını test etmek amacı kullanılmıştır.Tüm seriler birinci farklarında durağan oldukları görülmuştur. Johansen eşbütünleşme test sonuçlarına göre serilerin eşbütünleşik olması ortaya çıkmıştır. Granger nedensellik testiyle serilerin arasındaki ilişki tek yölü ve dış ticaretten reel döviz kuruna doğru tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between foreign trade volume and reel exchange rate has been discused in recent years. The purpose of this study is to investigate the relationship between real exchange rate and foreign trade volume. In this study, data set consisting of 168 observations in a monthly frequency spanning the 2003:01- 2016:12 period is applied for each variable within the analysis. Natural logarithms of variable were used in the analysis. ADF(Augumented Dickey Fuller),PP(Philips Pherron's) and KPSS(Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin) root test were initially used to test stationary of the series and first differences were stable for all series. Subsequently, the existence of Co-integregration between variables was investigated by using Johansen Co-integration Test and the Direction of the relationship between variables was determined by using Granger casuality Test. As a result of the analyses carried out, it was determined that casual relationship exist from foreign trade volume to reel exchange rate however there is no casual relationship from reel exchange rate to foreign trade.