Türkiye'de döviz kuru volatilitesinin dış ticaret üzerinde ki etkisi
The effect of exchange volatility on foreign trade in Turkey
  1. Tez No: 857916
  2. Yazar: MELİKE NUR DOĞANAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIN KIRIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Küreselleşmenin artmasıyla beraber ülkeler dış ticaretten yüksek karlar elde edebilmek için büyük bir rekabet içerisine girmişlerdir. Serbest dış ticaretin döviz kullanılarak yapılması da döviz kuru faktörünü, dış ticaret için oldukça önemli kılmaktadır. Bu sebeple; dış ticaretin döviz kurundaki değişimlere duyarlı olması, bu dalgalanmaların ihracat ve ithalatı doğrudan ve hızlı bir şekilde etkilemesi kaçınılmazdır. Bu etkileşim dış ticarette dengesizliğe sebep olmakta ve dış ticaret dengesizliği ulusal ekonomik istikrarı olumsuz etkilemektedir. Bu fikirlerden hareketle ele alınan çalışmanın amacı döviz kuru volatilitesinin dış ticaret üzerinde yarattığı etkinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada 2005-2022 yıllarına ait aylık ihracat, ithalat, üretici fiyatı endeksi bazlı reel efektif döviz kuru, sanayi üretim endeksi ve yabancı ülke yatırımları verileri kullanılmıştır. Çalışmada birim kök analizi sonucu Sınır Testi yaklaşımı kullanılarak değişkenler arasındaki eşbütünleşme analiz edilmiştir. Değişkenler üzerinde ARDL (Autoregresive Distributed Lags) modeli uygulanmıştır. Döviz kuru volatilitesinin ihracat ve ithalat üzerinde yaratmış olduğu etkinin kısa dönemli ve istikrarsız olduğu, ülkelerin sahip olduğu reel gelirlerin ithalat hacimlerini etkilediği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
With the increase of globalization, countries have entered into a great competition in order to obtain high profits from foreign trade. The fact that free foreign trade is carried out using foreign currency also makes the exchange rate factor very important for foreign trade. Therefore; It is inevitable that foreign trade is sensitive to changes in exchange rates, and that these fluctuations directly and quickly affect exports and imports. This interaction causes imbalance in foreign trade and foreign trade imbalance negatively affects national economic stability. Based on these ideas, the aim of the study is to investigate the effect of exchange rate volatility on foreign trade. For this purpose, monthly export, import, producer price index based real effective exchange rate, industrial production index and foreign country investments data for the years 2005-2022 were used in the study. Export, import and exchange rate data were used in the study. In the study, the cointegration between the variables was analyzed by using the Bounds Test approach as a result of the unit root analysis. ARDL (Autoregressive Distributed Lags) model has been applied on the variables. It can be concluded that the effect of exchange rate volatility on exports and imports is short-term and unstable, and that the real incomes of the countries affect the import volumes.