İdyopatik parkinson hastalığında bakıcıyükünün hastalık süresi, dizabilite,psikiyatrik semptomlarla ilişkisi
Is caregiver burden in idiopathic parkinson's diseaseassociated with disease duration, disability andpsychiatric symptoms?
  1. Tez No: 533577
  2. Yazar: BURCU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: UZMAN AYSU ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızda, idyopatik Parkinson hastalığında (İPH), hastalığın derecesi, süresi, hastaların dizabilitesi ve psikiyatrik semptomlarıyla, bakıcı durumundaki kişilerin psikososyal ve ekonomik yükü arasındaki ilişkinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza, Parkinson ve Hareket Hastalıkları Polikliniği'nde, İngiltere Parkinson Hastalığı Derneği Beyin Bankası tanı kriterlerine dayanarak hareket bozuklukları konusunda uzmanlaşmış nörologlar tarafından idyopatik Parkinson hastalığı tanısı konan 30 hasta (15 kadın, 15 erkek) ve onların bakımından primer olarak sorumlu olan 30 bakıcı (18 kadın, 12 erkek) (eşi, kızı, oğlu, gelini, ücretli bakıcı, diğer) alındı. İPH evresi Hoehn Yahr (H-Y) Ölçeği'ne göre ve dizabilite derecesi Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği'ne (BPHDÖ) göre değerlendirildi. Bakıcı durumundaki kişilere fiziksel, emosyonel, ekonomik açıdan bakıcı yükünün değerlendirilmesi için 22 sorudan oluşan Zarit Bakıcı Yükü Ölçeği (ZBYÖ) uygulandı. Her iki gruba da anksiyete ve depresyon yönünden riski belirlemek, düzeyini ve şiddetini ölçmek amacıyla Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) ve depresyon yönünden riski belirlemek için Beck Depresyon Ölçeği uygulandı. Psikotik semptomlar, BPHDÖ'nün ilk bölümü olan Düşünce, davranış, duygulanım bölümüne göre değerlendirildi. Hastaların demansiyel semptomlarını değerlendirmek amacıyla Mini-Mental Durum Testi (MMDT) yapılarak demansiyel semptomları olan İPH'daki bakıcı yükünün de değerlendirilmesi amaçlandı. Bulgular: Bakıcı yükü ile hastalığın süresi ve şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde hastasının huzurevinde kalmasını isteme durumuna göre BPHDÖ skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki vardır. Beck depresyon ölçeğine göre depresyon riski görülen hastaların BPHDÖ skorları, görülmeyen olgulardan anlamlı düzeyde yüksek olarak saptanmıştır. Sonuçlar: İPH gibi kronik ve hastalık ilerledikçe dizabilitenin arttığı hastalıklarda bakıcı durumunda bulunan kişilerin psikososyal ve ekonomik yükü de artmaktadır. Aile içinde bu hastaların bakımları eşler, çocuklar, diğer aile bireyleri tarafından sağlanmaktadır. Hastalık süresi ve dizabilitesi arttıkça bakıcı yükü de buna paralel olarak artış göstermektedir. Kognitif fonksiyonlardaki bozulma ve psikiyatrik semptomlar da bakıcının üzerindeki emosyonel stresi attırmakta ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle psikiyatrik komplikasyonların ve düşmelerin geliştiği ileri evre PH'da bakıcıların da fiziksel ve emosyonel sağlık durumu dikkate alınmalı, hastaların da bakım ve takiplerinin daha iyi olabilmesi için bakıcılara gerekirse koruyucu tedaviler de önerilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To assess the association between the impact of idiopathic Parkinson's disease (IPD) on caregivers of patients with disease severity, duration, disability and psychiatric symptoms. Materials and Methods: IPD was diagnosed by movement disorder specialists using the United Kingdom Parkinson's Disease Society Brain Bank's clinical criteria for the diagnosis. 30 IPD patient (15 female, 15 male) - caregiver (18 female, 12 male) pairs participated in the study from our outpatient clinic. Hoehn and Yahr (H-Y) scale was used to provide the assesment of disease progression and Unified Parkinson's Disease Rating scale (UPDRS) was used for assessing disability and impairment. Zarit Caregiver Burden Inventory (ZCBI) was used to ascertain the distress experienced by caregivers of patients. It is formed by 22 items about the impact of the patient's diabilities on caregiver's physical and emotional health and its repercussions on socioeconomic aspects. We performed Hospital Anxiety and Depression scale (HADS) on both patient and caregiver groups to evaluate anxiety and depression. Depressive symptoms of both groups were also measured using the Beck Depression Inventory (BDI). Patients' psychotic sypmtoms were assessed using the part 1- mentation, behavior and mood section of UPDRS. Mini-Mental State Examination (MMSE) is used to evaluate demential symptoms. Results: We found significant correlation between caregiver burden with disease severity and duration. There was a significant difference between high UPDRS scores and the caregiver's will for placing her/his patient in a long-term institution. The patients who had depression risk according to BDI, they had also high UPDRS scores. Conclusions: IPD is a chronic, progressive neurodegenerative disease and comprises substantial burden on patients, families of patients and caregivers. Family caregivers are usually spouses, children and other member of the family who cohabit with the patient. The disease duration and disability have a remarkable impact on caregiver burden. Caregivers have to bear physical and psychological distress, limitations on their personal and social activities, as well as a financial burden. Neuropsychiatric symptoms are common in IPD and are associated with increased caregiver burden and poor quality of life. In advanced IPD with neuropsychiatric symptoms and falls, more attention should be paid to caregivers' physical and emotional health. For the good quality of caregiving, protective therapies should be recommended for caregivers if needed.