Yap-sat işletmelerinde muhasebe kaydı ve KDV iadesi sorunu: Çözüm önerisi
Accounting record and vat return problems for build and sell agencies: Solution offer
  1. Tez No: 533576
  2. Yazar: CANSU ÇELİK DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllarda ülke ekonomisinde büyük bir payı olan inşaat sektörünün önemi her geçen gün artmaktadır. Ekonomide bu denli önemli olan sektörün muhasebe sisteminin yasa ve kanunlara uygun sistematik şekilde kurulması ve işletilmesi gerekmektedir. İnşaat sektöründe vergiyi ve KDV'yi doğuran olay ve bunun zamanı her zaman tartışmalı konular haline gelmiştir. Konut tapuya tescil ettirildiğinde mi KDV doğar, yoksa kullanıma başlandığında mı? Gibi sorulara her zaman çözüm aranmaya çalışılmıştır. İnşaat sektörünün devlet vergileri içinde yüksek paya sahip olduğu için bu soruların yanıtının bulunması önemli hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, vergi ve KDV'yi doğuran olay ile bunların ortaya çıkış zamanları ve KDV iadesi konusunda tespitlerde bulunmak, bu sorunlara örnek olaylar yardımıyla çözüm önerisinde bulunmaktır. Çalışmanın sonucunda, konutların tapuya tescil ettirilmesi ile KDV ve verginin ortaya çıkması gerektiği, karkas bina satışı sonucu alınan paraların bir avans niteliğinde olup, bunun bir avans hesabına kaydedilmesi gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction sector, which has a significant share in the country's economy, is gaining more importance each passing day. The accounting system of such an important sector in economy must be established and operated in compliance with laws and regulations. Events causing taxes and VAT, as well as their dates of accrual have always been subject to debates in the construction sector. Answers to such questions as whether the VAT is accrued when the building is registered to the land registry, or when it is started to be used have always been looked for. Finding answers to such questions is important particularly because the construction sector has a significant share in the State's taxes. The purpose of this study is to look into events that cause tax and VAT liability, and to make some determinations about their dates of accrual and VAT returns. Answers will be offered to those problems through example cases. The study concludes that the VAT and the tax are accrued with the registration of buildings into the land registry; and the payment made during the sale of framed buildings has the characteristics of advance payment, and therefore should be recorded in an advance account.