Tremor-baskın ve bradikinezi-baskın idiyopatik parkinson hastalığında motor ve nonmotor semptomlarının bilişsel durum ve yaşam kalitesi ile ilişkilendirilmesi
The efect of the motor and nonmotor symptoms on cognition and life quality in the tremor-domi̇nate and the bradykinesia-dominate idiopatic parkinson's disease
  1. Tez No: 617549
  2. Yazar: MEHMET SEMİH ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SELÇUKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve amaç: İdyopatik Parkinson Hastalığı her toplumda ve meslekte görülebilen, prevalansı yüksek ikinci en sık nöro-dejeneratif hastalıktır. Kardinal klinik bulgular arasında tremor, bradikinezi, rijidite bulunmaktadır. İPH, beraberinde motor ve non-motor olmak üzere geniş semptom yelpazesine sahiptir. Bu çalışmada tremor-baskın ve bradikinezi-baskın Parkinson hastalarının yeni UPRDS ile evrelendirmeleri yapmak ve kognisyon ve yaşam kalitesi ile olan ilişkisinin ortaya koymak istedik. Gereç ve yöntem: Çoğu erkek olmak üzere 60 hasta çalışmaya dahil ettik ve bunlarda Parkinson hastalığında kullanılan çeşitli ölçeklerde semptomları, kognisyonu ve yaşam kalitesini değerlendirdik. Hastaların değerlendirirken klinik baskın subtipleme (tremor baskın ve bradikinezi baskın olmak üzere) ile motor ve non-motor bulguların şiddetini baz alarak subtiplemeler yaptık, motor ve non-motor semptomların derecesinin kognisyon ve yaşam kalitesi olan ilişkisinin değerlendirdik. Bulgular: Çalışmamıza göre, İPH klinik baskın subtipleri arasında motor, non-motor bulgular ile kognisyon ve yaşam kalitesi durumu farklılık görülmemektedir. Hastaların motor bulguların ağırlık şiddeti arttıkça ise kognisyonun ve yaşam kalitesinin bozulduğunu saptadık. Sonuç: Kognisyon ve yaşam kalitesi İPHnda engellilik durumunu önemli ölçüde etkilemesi nedeni ile kognisyondaki olası bozulmayı erken öngörebilmek, yaşam kalitesini bozacak olan risk gruplarını tanımlamak önemlidir.
Özet (Çeviri)
Background and objective: Idiopathic Parkinson's Disease is the second most common neurodegenerative disease with high prevalence, which may be diagnosed in any person of any profession in population. Cardinal clinical findings include tremor, bradykinesia, and rigidity. IPD has a wide range of symptoms, including motor and non-motor symptoms. In this study, we aimed to make the staging of tremor-dominant and bradykinesia-dominant Parkinson's patients with new UPRDS and to reveal its relationship with cognition and quality of life. Materials and methods: Sixty patients, mostly men, were included in the study, and clinical symptoms, cognition, and quality of life values were evaluated via various scales for Parkinson's disease. When evaluating the patients, we established subtypes based on predominant clinical subtyping (as tremor predominant and bradykinesia predominant cases) and also based on the severity of motor and non-motor findings, afterwords we evaluated the relationship between the degree of motor and non-motor symptoms and cognition and quality of life. Results: According to our study, motor, non-motor findings and cognition, and quality of life status did not differ between IPD between clinical dominant subtypes. We found that as the severity of motor findings of the patients increased, cognition, and quality of life deteriorated. Conclusion: Because cognition and quality of life significantly affect the disability of PD patients, it is essential to early predict the possible impairment in cognition and to identify the risk groups that will impair the quality of life.