Kur'ân'da sekîne kavramı üzerine bir inceleme
A study about the term sekina in the Qur'an
  1. Tez No: 533579
  2. Yazar: SERHAN OSMANÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kur'ân'ın her sûresi ve her âyeti bir zihin inşasıdır. Şüphesiz bu inşa sürecinde Hz. Muhammed (s.a.v.), Allah Teâlâ'nın muradını bizzat yaşayarak muhatapları için görünür kılmıştır. Bu perspektiften ele aldığımız“sekîne”kavramı, Kur'ân'da sadece Medenî dönemde ve altı âyette zikredilmiştir. Oysa farklı anlam ve formlar ile ifade edilen s-k-n(س ك ن) ve türevleri oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu minvalde tezimize konu olan sekîne kavramı, Kur'ân içinde kimi zaman Allah ve Rasulü için kullanılmış, kimi zaman da rasullerin yanında bulunan müminlere atfen kullanılmıştır. Bilhassa 'sekîne'nin nüzul esnasındaki seyri kronolojik olarak takip edilmiş, bu kavramın uğradığı anlam değişimleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmamız neticesinde Kur'ân'da söz konusu kavramın, ferdî ve ictimâî münasebetlerinde istikamet üzere dengeli bir hayatı ve sarsılmaz bir imanı şiar edinenlerin vasfı olarak zikredildiği görülmüştür. Keza ikilem, meşakkat ve çaresizliğin had safhada olduğu anlarla bağlantılı kullanılan sekîne, Kur'ânî düsturlarla ahlâklanmış müminlerin, ortamın gerçekliğine nüfuz ederek buna uygun sarfettikleri çabalar ve sergiledikleri tutumlar sonucunda gerçekleştirdikleri eylemleri ifade etmektedir. Bunun neticesinde tezimize göre sekîne, mümin şahsın duruşunu, konumunu, hedefini her kaybettiğinde sükûnetini, cesaretini, mücadelesini tekrar tekrar yenileyeceği ilkeli-ahlâklı bir duruşu, dinamik-aktif orta bir yolu dengeleme hali olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Every surah and every ayah of the Qur'an is a mind construction. Undoubtedly, Prophet Muhammad (pbuh) has made Allah's desire visible for its addressees during this construction process. When addressed from this perspective, the term“sekina”is mentioned in six ayahs of the Qur'an only during in the Madinah period. However, s-k-n (س ك ن) and its derivatives, which are expressed in different meanings and forms, have a wide area of usage. In this manner, the term“sekina”, which is the topic of this thesis, is either sometimes used for refered Allah and His Prophet, and sometimes for or Mumins and the prophets between them. Especially 'sekina's progress during the revelation has been chronologically followed, the semantic changes about this term went through have been presented. As a result of this study, it was found that this term is used as a characteristic of those who take a balanced life and an unwavering faith as a principle in their personal and social life. Likewise, when used related to for associated with times when dilemma, hardship, and exorbitant despair, were exorbitant sekina means the actions of Mumins, who had have morals with Qur'anic principles, as the result of their efforts and attitudes by penetrating into the reality of the environment. According to our thesis, where mumin individual's every loss of his/her stance, position or target, sekina appears to be a state of pose which he/she constantly renews his/her tranquility, courage, struggle or a balancing dinamic-active mean course.