Kur'ân-ı Kerîm'de edebî sanat olarak terâdüf
The synonymy as literary art in the Quran
- Tez No: 591403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Teradüf (eş anlamlılık), başta Kur'an'da olmak üzere varlığını kabul edenler ile etmeyenler arasında uzun tartışmaların cereyan ettiği karmaşık dil bilim konularından sayılmıştır. Bu tartışmaları, teradüfü belagat konularına bir edebî sanat olgusu olarak dâhil ederek aşabileceğimizi gördük. Bu da müteradif (eş anlamlı) kelimelerin bir arada kullanımına yoğunlaşma şekline olabilmektedir. Müteradiflerin bir cümlede bir arada kullanımı üzerinde çalışmak, tartışmalara yol açan küllî manaya değil, ince anlam farklılıklarına ışık tutacaktır. Nitekim müteradifler arasında, düşünüldüğünde teradüf sırrını keşfedecek detay, bölüm ve derecelerinde ince farklar vardır. Bu bağlamda özellikle Kur'ân-ı Kerîm'de müteradiflerin bir cümlede kullanıldığı durumlar üzerinde çalışılması önem arz etmektedir. Bu çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında genel olarak teradüf kavramı el alınmıştır. Hem sözlük ve terim anlamı hem de edebî sanat açısından teradüfün anlamı, esasları, sebepleri, faydaları ve çeşitleri incelenmiştir. Birinci bölümde vasl ve fasl çeşitleri açısından teradüf ele alınırken ikinci bölümde Kur'an'da teradüf ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The synonymy is one of the complex linguistic issues in which long discussions take place between those who accept their existence and those who do not, especially in the Qur'an. We have seen that we can overcome these debates by incorporating coincidence as a literary art phenomenon in eloquence. This may be the way to concentrate on the use of synonyms. Studying on the use of synonyms in a sentence and in a combination will shed light on subtle differences of meaning, not on the meaningful meaning of discussion. As a matter of fact, there are subtle differences in the details, chapters and degrees among the synonymous words that will explore the secret of teradüf when considered. In this context, it is important to study cases where synonym words are used in a sentence, especially in the Holy Quran. This study consists of an introduction and two parts. In the introduction, the concept of synonymy has been handled in general. The meaning, principles, reasons, benefits and types of synonymy in terms of both dictionary and term meaning and literary art were examined. In the first part, the synonym of“vasl”and“fasl”varieties is discussed, in the second part, the Qur'an is synonymous.