Information technology as a catalyst for integration a case study for Turkey and European Union
Entegrasyon için bir katalizatör olarak bilişim teknolojisi
- Tez No: 53358
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Öz ENTEGRASYON İÇİN BİR KATALİZATÖR OLARAK BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ TÜRKİYE - AVRUPA BİRLİ?İ DURUM ÇALIŞMASI özdemir, Kuzeyhan MBA, İşletme Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüseyin ATEŞ Mart 1996, 75 sayfa Bu tez çalışması, sosyal, kültürel ve ekonomik bakımdan dünyamızdaki entegrasyon için bir katalizatör olarak Bilişim Teknolojisinin (BTk) gücünü göstermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla tezde, Gümrük Birliğine girerek birbirleri ile tam bir entegrasyon için adım atmış olan Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri çerçevesinde Bilişim Teknolojisi ve onun getirdikleri sunulmaktadır. Bu çalışmada, Bilişim Teknolojisi yoluyla sağlanan olanaklar araştırılmıştır. Bununla birlikte, Avrupa Birliğinin Bilişim Toplumunu oluşturmak için hazırlamış olduğu harekat planı çerçevesinde Bilişim Teknolojisi ile ilgili programlar belirlenmiştir. Konuyla ilgili olarak; hisseleri İstanbul Borsasında işlem gören saygın Türk şirketleri arasında, Bilişim Teknolojisinin benimsenmesi ve kullanımı, BTk yatırımlarının değerlendirilmesi, Türkiye'de BTk sistemlerinin kullanımı ile ilgili engeller ve Türk firmalarının kendilerini Avrupa Birliği'ndeki firmalarla sektörel bazda karşılaştırılmasını içeren bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada anket formu gönderilen firmaların yüzde 40'lık bir oranından cevap gelmiş olması değerlendirmenin tutarlılığı açısından oldukça olumludur. Anket sonuçları; Türk firmalarının Btk'ni benimsemeleri ve ona bakışları ile Gümrük Birliğinde rekabet etme güçlerinin ortaya konulması açısından umut vericidir. Ayrıca tez sonunda bazı öneriler de konuyla ilgili kurum ve kişilerin dikkatine sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Bilişim Teknolojisi, Bilişim Toplumu, Entegrasyon, Avrupa Birliği, Gümrük Birliği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INFORMATION TECHNOLOGY AS A CATALYST FOR INTEGRATION A CASE STUDY FOR TURKEY AND EUROPEAN UNION Ozdemir, Kuzeyhan MBA, Department of Management Supervisor : Prof. Dr. Hüseyin ATEŞ March 1996, 75 pages This thesis aims to show Information Technology's power as a catalyst for integration in our world at social, cultural, and economical contexts. In order to demonstrate this power, Information Technology and its bring-ins are presented in the framework of Turkey and European Union relations which already paved the way to a full integration by Customs Union. In the thesis, the Information Technology is investigated with its opportunities provided. The programs related to Information Technology in European Union in the framework of its action plan towards an Information Society are briefly discussed. The results of a survey carried out among the prominent Turkish companies, whose stocks are traded in Istanbul Stock Exchange, are presented. The response rate of 40% was found to be very promising. The survey explores about the usage and adoption of Information Technology, the valuation of IT investments, the obstacles of introducing and using IT Systems in Turkey. Turkish Firms' sectoral selfcomparison with those in EU are also investigated. The findings of the survey were found to be very promising for the adoption and viewing of IT by Turkish firms and their competitiveness after Customs Union with EU. Some recommendations were added for the attention of related institutions and people. Keywords : Information Technology, Information Society, Integration, European Union, Customs Union. Ill