State actors and the effects of international crisis on asylum policy in Canada and Turkey
Kanada ve Türkiye için devlet aktörler ve uluslararası krizin iltica politikası üzerine etkileri
  1. Tez No: 533618
  2. Yazar: CHRISTINA ANN HAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ÖZÇÜRÜMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Son 25 yılda ilgili literatürün bulgularına göre gelişmiş ülkelerin iltica politikaları gittikçe daha kısıtlayıcı ve seçici bir hal almıştır. Güvenlik alanındaki çalışmalarla da ilintili olarak 'mülteci' ve 'sığınmacı' tanımlarındaki değişimlerle ilgili akademik tartışmalar sürmekte de olsa genelde Cenevre Sözleşmesi tanımı ve but anıma göre çatışmadan kaçmak amacıyla başka bir ülkeye sığınan kimselerin mülteci tanımı altında değerlendirilmeleri söz konusudur. Bu araştırma iltica politikalarını etkileyen altı ana unsuru dört tarihsel vaka için incelemektedir. Bu vaka analizi Kanada ve Türkiye için 1988-1992 ile 2001-2005 yılları arasında yaşanan ve çatışma sonunda ülkelerinden ayrılarak Türkiye'ye ya da Kanada'ya sığınan ya da iltica talebinde bulunan kişiler için uygulanan iltica politikalarını incelemektedir. Çalışma yeni bir metod olan ADVIAN kategorilendirmesi kullanarak unsurlar arasında lineer olmayan ilişkilerden yola çıkmak suretiyle aktif, pasif ve elzem unsurları ve bu unsurların bir sistem olarak nasıl etkileştiklerini incelemeyi mümkün kılar. Çalışma incelenen dönemlere ilişkin raporlar ve yayınların incelenmesinin yanısıra her iki ülkede elit mülakatlarıyla araştırılmıştır. Farklı unsurların aralarındaki etkileşimin incelenmesi suretiyle bu araştırma, iltica politikalarının karşılaştırmalı olarak incelenebilmesi ve farklı vakalarda ortak etkileşim örüntülerinin oluşması konusunda araştırmalar yapılabilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the last 25 years, the literature suggests that asylum policies in industrialized countries have become increasingly restrictive and selective. Although there is academic debate, particularly in connection with security studies, presently accepted definitions of 'refugee' and 'asylum' tend to be informed by the Convention and its creation in response to movement of people coming out of devastating conflict. This research examines six influential factors identified as affecting the implementation of asylum policy within four different historical cases of refugee influx stemming from international conflict: Canada and Turkey, 1988-1992 and 2001-2005. It uses a new method, ADVIAN classification, to analyze non-linear relationships amongst factors to understand which are the most active, passive, and critical, and how the factors interact as a system. This research uses data from the study of primary historical documents and information from elite interviews. By understanding the relationships and status of each factor within the system, this research contributes to understanding asylum policy as comparative systems and identifies common interactions amongst factors across diverse cases.