Devlet aktörleri ve mülteci krizi: Kenya'nın kentsel bölgelerinde mültecilerle ilgili sosyo-politik gerilimlerin yönetimi
State actors and the refugee crisis: Management of refugees-related socio-political tensions in urban regions of Kenya
  1. Tez No: 754546
  2. Yazar: DORCAS CHEPKIRUI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dinamik ekonomik, sosyal, çevresel ve politik değişiklikler, birçok ülkede yüksek mülteci akını ile sonuçlanan yerinden edilmeyle sonuçlanmıştır. En fazla sayıda mülteci ve sığınmacı Asya'dan gelmektedir. Aynı zamanda Asya'da misafir edilmektedir. Mülteci krizi üçüncü dünya ülkelerinde sorun olmuştur. Örneğin Kenya'da mülteci rakamları her yıl artmaktadır. Mülteci nüfusunun çoğu mülteci kamplarında barındırılmaktadır. Benzer şekilde, marjinal nüfus kentsel alanlarda ikamet etmektedir. Herhangi bir egemen devlette, mültecilerin varlığı her zaman bir ülkenin vatandaşlardan olumsuz bir karşılama ile karşılanmaktadır. Uluslararası ilişkilerde başlıca aktörler olan devletler, mülteciler ve ev sahibi topluluk arasında barış içinde bir arada yaşamayı sağlamak için diğer devlet dışı aktörlerin desteğiyle alıcı tarafta olma eğilimindedir. Kenya hükümetinin mültecilerin korunmasına ilişkin uluslararası yasalara uyması beklenirken, vatandaşlar artan mülteci karşıtı duyguların sergilediği bir tehdit duygusu sergilemektedir. Kenya Hükümeti'nin bu tür gerilimleri yönetmede benimsediği yaklaşımlar ve bu yaklaşımların performansı çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Araştırma, ikincil veri kaynaklarını analiz ederek nitel bir araştırma yöntemi kullanmaktadır. Nairobi'deki kentsel mülteciler ve kentte oturanları arasındaki sosyo-politik mültecilerle ilgili gerilimleri yönetmede Kenya Devletinin rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Bulgular, araştırma önerileri için bir yol haritası olacaktır.
Özet (Çeviri)
The dynamic economic, social, environmental, and political changes have resulted in displacement leading to a high refugee influx in many countries. While the highest number of refugees and asylum seekers are originating and being hosted in Asia, the refugee crisis continues to be a problem in third-world countries. In Kenya for instance, refugee figures rise annually. Most of the refugee population is hosted in refugee camps. Similarly, the marginalized population reside in urban areas. In any sovereign state the existence of refugees is always met with a negative reception from the local habitants. States being the major actors in international relations tend to be at the receiving end with support from other non-state actors to ensure peaceful coexistence among refugees and the host community. While the Kenyan government is expected to adhere to the international laws on refugee protection, the citizens manifest a sense of threat exhibited by the rising anti-refugee sentiments. The approaches taken by the Government of Kenya in managing such tensions and the performance of these approaches form the basis of this study. The research employs a qualitative research method by analysing secondary sources of data. It aims at understanding the role of the Government of Kenya in managing socio-political refugee-related tensions between urban refugees and urban dwellers in Nairobi. The findings will act as a roadmap to the recommendations of the research.