Hipertansiyon hastalarında yaşam tarzı değişikliği ve ilaç uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of changes of living style and medicine in hypertension patients
- Tez No: 533663
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Hipertansiyon önemli bir morbidite ve mortalite sebebi olmasının yanında, önlenebilen ve kontrol altına alınabilen kronik bir hastalıktır. Hipertansiyonun tedavisinde yaşam tarzı değişiklikleri ve medikal tedavi yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı hipertansiyon hastalarının yaşam tarzı değişikliklerini ne kadar uygulayabildiklerini değerlendirmek, ilaç uyumunu ve ilaç uyumunu etkileyen faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif, tek merkezli, tanımlayıcı-analitik olarak tasarlanmış bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya Temmuz 2018 ve Ekim 2018 tarihleri arasında Sağlık bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı nüfusta 18 yaş üstü, en az 6 aydır antihipertansif tedavi alan, çalışmamıza katılmaya gönüllü, kognitif fonksiyon bozukluğu olmayan 212 hasta dâhil edildi. Katılımcılara tarafımızca hazırlanmış sosyodemografik özellikler, hipertansiyon için kullanılan ilaç sayısı, kaç senedir hipertansiyon tanısı olduğu ve yaşam tarzı değişikliklerinin sorgulandığı 22 anket sorusu ve Morisky 8 Maddeli İlaç Uyum Ölçeği soruları yüz yüze görüşülerek dolduruldu. Veriler SPSS 15.0 programında tanımlayıcı istatistiksel metotlar ile Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Ki Kare testleriyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hypertension is a chronic disease that can be prevented and controlled as well as being an important cause of morbidity and mortality. Lifestyle changes and medical treatment are included in the treatment of hypertension. The aim of this study was to evaluate the extent to which lifestyle changes could be applied in patients with hypertension and to investigate the factors affecting medication adherence and medication adherence. Material and Method:This is a prospective, single-center, descriptive-analytical questionnaire study. Between July 2018 and October 2018, 212 patients registered in Ministry of Health University Haseki Health Practice and Research Center Bağcılar Training Family Health Center who were older than 18 years of age and who had been receiving antihypertensive treatment for at least 6 months and who did not have cognitive dysfunction were included in the study. The participants were asked to discuss the sociodemographic characteristics, the number of drugs used for hypertension, the diagnosis of hypertension for a number of years, 22 questionnaire questions about lifestyle changes and the 8-item Morisky Medication Adherence Scale. The data were analyzed with descriptive statistical methods in the SPSS 15.0 program by Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Chi-Square tests.