Hipertansiyon hastalarının yaşam tarzı değişikliği önerileri ve ilaç tedavisine uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of hypertensi̇ve patients compliance with lifestyle change recommendations and drug therapy
- Tez No: 817684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Hipertansiyon günlük hayatta her hekimin karşılaşabildiği, morbiditesi ve mortalitesi yüksek, günümüz dünyasının en önemli hastalıklarından bir tanesidir. Hastalığa erken tanı konulması ve hasta gruplarının bilinçlendirilmesi, potansiyel komplikasyonların önlenmesi açısından büyük öneme sahiptir. Hipertansiyonlu bireylerin yaşam tarzı değişikliklerini içselleştirmesi ve tıbbi tedavi önerilerine uyum sağlaması, tedavinin temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada hipertansif hastaların yaşam tarzı değişikliklerine uyum düzeylerinin ve ilaç tedavisi uyumlarının belirlenmesi ve bunları etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Araştırmamız tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırma olup Sakarya Üniversitesi Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'ne bağlı poliklinikler ve kliniğimize bağlı Zümrüt Müftüoğlu Eğitim Aile Sağlık Merkezi'ne herhangi bir nedenle başvuran 351 hipertansiyon hastasına yüz yüze görüşme yolu ile anket uygulanarak yapılmıştır. Araştırmaya polikliniklerimize ayaktan başvuran, 18 yaş ve üzeri, en az 1 yıldır antihipertansif ilaç kullanan, iletişim engeli olmayan ve araştırmayı kabul eden gönüllü hastalar dahil edilmiştir. Hastalara araştırmacılar tarafından hazırlanmış sosyodemografik verilerin, hastalığına ait genel bilgilerin ve yaşam tarzı değişikliği önerilerine uyumun değerlendirildiği soruların bulunduğu 31 soruluk bir anket ve Morisky 8 Maddeli İlaç Uyum Ölçeği uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda hastaların %85,2'sinin hipertansiyon tanısı aldığında doktoru tarafından yaşam tarzı değişiklik önerileri hakkında bilgilendirildiği, bilgilendirilen hastaların; tuz alımlarında ve kilolarında azalma olduğu, fiziksel aktivitelerinde artış gözlendiği, yemek alışkanlıklarında olumlu yönde artış gözlendiği istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Hypertension is one of the most important diseases in today's world, which every physician can encounter in daily life, with high morbidity and mortality. Early diagnosis of the disease and raising awareness of patient groups are of great importance in terms of preventing potential complications. Individuals with hypertension internalizing lifestyle changes and adapting to medical treatment recommendations form the basis of treatment. In this study, it was aimed to determine the level of compliance with lifestyle changes and drug treatment compliance in hypertensive patients and to investigate the factors affecting them. MATERIALS AND METHODS: Our research is a descriptive cross-sectional study and it was conducted through face-to-face interviews with 351 hypertension patients who applied to the outpatient clinics of Sakarya University Sakarya Training and Research Hospital Family Medicine Clinic and Zümrüt Müftüoğlu Education Family Health Center affiliated to our clinic for any reason. Volunteer patients who applied to our outpatient clinics, were 18 years of age and older, had been using antihypertensive drugs for at least 1 year, had no communication barriers, and accepted that they will be involved in a study. A 31-item questionnaire and Morisky 8-item Medication Compliance Scale were applied to the patients, which included sociodemographic data prepared by the researchers, general information about the disease, and questions about compliance with lifestyle change recommendations. RESULTS: In our study, 85.2% of the patients were informed about the lifestyle change recommendations by their doctor when they were diagnosed with hypertension; It was found that there was a decrease in salt intake and weight, an increase in physical activities, and a positive increase in eating habits were found to be statistically significantly high. The daily salt intake is less than 5-6 g in patients who live in a rural area compared to patients in an urban area, those who have a sphygmomanometer at home compared to those who do not have a blood pressure monitor at home, those who regularly and sometimes measure their blood pressure compared to those who do not regularly measure their blood pressure, and those who regularly go to the controls compared to the patients who do not regularly go to the controls.