Türkiye İş Kurumu uygulamaları kapsamında istihdam politikalarının savunucu koalisyon çerçevesinde analizi
Analysis of employment policies within advocacy coalition framework: The scope of Turkey Employment Agency practices
- Tez No: 533664
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Tezde Türkiye'de istihdam politikaları, savunucu koalisyon çerçevesi yöntemiyle, istihdamda aracılık politikaları süreci (2003-2017) özelinde analiz edilmiştir. İstihdamda aracılık, işsizlerin istihdama katılımını artırma ve hızlandırma kadar; iş sahiplerinin işsiz kalmasını azaltma ve yavaşlatma sürecidir. Danışmanlık, eğitim, işsizlik sigortası fon ve ödenekleri bu politikanın araçları arasında sayılmaktadır. Bu araçların incelemesinde kullanılan Savunucu koalisyon çerçevesi; kamu politikası sürecini politika aktörlerinin politika çıktılarını etkilediği bir süreç olarak kabul eder. Aktörleri savunucu koalisyonlar olarak gruplandırır. Gruplandırma, bilimsel bilgiyi içeren bir inanç sistemi etrafında yapılır. İnanç sistemi, derin inanç-politika inancı-ikincil inançlar olarak sınıflandırılır. Çerçeve, inanç ve aktörlerin haritalandırılmasıdır. Tezde dörtlü bir haritalandırma önerilmiştir: Büyüten devlet koalisyonu, eşitleyen devlet koalisyonu, büyüten pazar koalisyonu ve devletsiz refah koalisyonu. Sonuçta, 2003-2017 dönemi istihdamda aracılık politikaları sürecinde büyüten devlet koalisyonunun baskın olduğu görülmüştür. Diğer bir deyişle, politika alanında hakim inanç, aktif istihdam politikalarının iktisadi çıktıyı ve istihdamı artıracağı inancıdır. Türkiye İş Kurumu'nun piyasaya daha fazla müdahil olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, diğer savunucu koalisyonların etkileri nedeniyle, Türkiye İş Kurumu bütçe gerçekleşmesinde, aktif ve pasif istihdam politikalarının uygulanmasında istenen düzeye erişilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Employment policies of Turkey (2003-2017) are analyzed within the advocacy coalition framework. Employment Agency Policies can be defined as the process of increasing and accelerating employment as well as reducing and slowing down the unemployment. Consultancy, education, unemployment insurance funds and grants are counted among the instruments of this policy. According to the Advocacy coalition framework, the policy subsystem is a process in which policy actors influence policy outcomes. These actors are grouped in coalitions in terms of their belief systems that involves scientific knowledge. The belief system is classified as deep beliefs-policy beliefs-secondary beliefs. The framework can be considered as the mapping of beliefs and actors. Proposed mapping in this thesis contains four coalitions, named the boomer state coalition, the equalizer state coalition, the boomer market coalition and the stateless welfare coalition. It is concluded that the Boomer State Coalition is the dominant in employment agency subsystem in 2003-2017 period. In other words, the policy belief that active employment policies increases economic output and employment rate, is dominant in policy subsystem, therefore Turkey Employment Agency has become more involved in market. However, due to the effects of other coalitions, it has not been reached the desired level in the implementation of active and passive employment policies as well as the realization of the agency budget.