Effects of emotional load and stimulus set on spatial frequency processing of hybrid faces
Duygu yükü ve uyaran setinin hibrit yüzlerin uzamsal frekanslarının işlenmesi üzerindeki etkileri
- Tez No: 533718
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ÖZGEN, PROF. DR. SONİA AMADO, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN KAPUCU ERYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Schyns & Oliva (1999) insan yüzlerini işlerken uzamsal frekans (UF) kanallarının gözlemciye verilen göreve bağlı olarak esnek bir şekilde kullanılabildiğini göstermiştir. İlk deneyde, bu çalışmanın cinsiyet kategorizasyonu görevi içeren kısmı replike edilerek bu görev sırasında kullanılan yüzlerdeki duygunun (nötr, öfkeli veya mutlu) uzamsal frekans kanalı kullanımını etkileyip etkilemediği incelenmiştir. Aynı uyaranlar kullanılarak yapılan replikasyon çalışmasında, sonuçlar cinsiyet kategorizasyonu görevinde yüksek uzamsal frekans kanallarının daha yüksek kullanıldığını göstermiştir. Ek olarak, bir duygu ve uzamsal frekans etkileşimi gözlenmiş, öfkeli yüzlerin yüksek frekans aralığında sunulduğunda daha belirgin olurken, mutlu yüzlerin iki frekans aralığında gösteriminde belirginliğinde bir fark olmadığı görülmüştür. Bu deney sırasında, gözlemcilerin cinsiyet kategorizasyonunu doğru yapamadıkları ve görülen yüz ne olursa olsun çoğunlukla erkek cevabı verdikleri saptanmıştır. Bu durum Schyns & Oliva (1999)'nın bulgularının geçerliliğini sorgular niteliktedir. İkinci deneyde FACES veritabanı (Ebner, Riediger & Lindenberger, 2010) uyaranlarına InterFace yazılımı uygulanarak (Kramer, Jenkins & Burton, 2017) daha iyi bir hibritleme ile cinsiyet kategorizasyonundaki bu durumun çözülmesi amaçlanmıştır. Bu deney gözlemcilerin cinsiyet kategorizasyonunu doğru şekilde yapmasıyla sonuçlanmış, fakat bu durumun çözülmesi aynı görevi uygularken düşük frekans kanallarının daha sık kullanılması sonucunu beraberinde getirmiştir. Ek olarak, duygu ile uzamsal frekans kanalı arasındaki etkileşimi ortadan kaldırmış, ve duygunun temel etkisini mutlu yüzlerin daha belirgin olması sonucuyla ortaya çıkarmıştır. Üçüncü ve son deneyde aynı paradigma sabit uyaranlar yöntemi kullanarak uygun kesme noktalarından oluşan UF hibritleriyle tekrarlanmıştır. Bu deneyin sonuçları, gözlemcilerin cevaplarının hibritteki yüzlerden birinde mutlu bir yüzün varlığına bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. Yapılan çalışmalar, uzamsal frekans kanallarının her ne kadar gözlemciye verilen göreve göre esnek bir şekilde kullanılabiliyor olsa da, kullanılan uyaranların sahip olduğu duygusal yükün bu uyaranların algılanmasında aracı bir etkiye sebep olabileceğini, ve aynı zamanda bu etkilerin kullanılan hibrit uyaranın özelliklerine bağlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In an influential study, Schyns & Oliva (1999) showed that spatial frequency(SF) channels might be used flexibly depending on the type of categorization of faces. We first replicated their gender classification task to see if there are any modulating effects of emotional expression while processing SF filtered hybrids (faces were neutral, angry and happy). Our results using the same stimulus set in Schyns & Oliva showed higher usage of HSF channels in gender task, an emotion*SF channel interaction with higher reports of angry faces when they are in HSF than LSF, and an equal channel usage in happy faces. An additional result was that participants were not accurately categorizing the faces, by mostly perceiving the faces as males, which puts to question the validity of Schyns & Oliva's findings. A second study aimed to eliminate the effects of miscategorization using FACES database (Ebner, Riediger & Lindenberger, 2010) and by applying Interface software (Kramer, Jenkins & Burton, 2017) to the faces to align their facial features for a better hybridization. Results showed an accurate gender categorization of images, proving that we eliminated the miscategorization errors. The elimination of this error resulted with a higher LSF channel use while doing the same task (gender classification), but no emotion*SF interaction. Lastly, in the third experiment we tested the same stimuli with different cut-offs that are selected with method of constant stimuli to equalize the overall SF channel usage. Results from the third experiment showed that the observers' responses were dependent on the emotion presented, with higher salience on Happy faces. These results showed that SF channel use may be modulated by the categorization task at hand, but the emotional content may have mediating effects on the perception at hand, and the SF processing is highly dependent on the face stimuli that constitute a hybrid.