Tüketicilerin otomobil satın alma kararlarında yeşil pazarlamanın etkisinin tanımlayıcı veriler açısından incelenmesi
A descriptive investigation on the effect of green marketing for automobile buying decisions of consumers
  1. Tez No: 533735
  2. Yazar: BİLLUR ÖZDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tüketiciler için çevre konusu giderek önem kazanmaktadır. Tüketicilerin çevre konusundaki duyarlılığı için otomobil firmalarının çevre koruma yasa ve mevzuatına uyması gerekmektedir. Tüketicilerin otomobil satın alma kararlarında, yeşil pazarlamanın etkisinin tanımlayıcı veriler açısından incelenmesi için bu araştırma yapılmıştır. Bu çalışma Tekbaş Otomotiv'in Mitsubishi ve Honda Plaza showroomlarını ziyaret eden olası alıcı olan müşteri adayları ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 150 müşteri adayına; 3 bölüm ve 27 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Veriler SPSS 20 programı ile analiz edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde tüketiciler için marka imajının, otomobilin güvenlik düzeyinin ve kalitesinin önemli olduğu düşünülebilir. Bununla birlikte, çevresel sorunlarda katılımcıların çoğu bilgi sahibi olduklarını ifade etmiştir. Katılımcıların çevresel bilgilerinin yüksek olmasına karşılık farkındalık daha az görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental issues are increasingly important for consumers. For the environmental sensitivity of consumers, automobile companies must comply with environmental protection laws and regulations. This research has been carried out in order to investigate the effect of green marketing of consumers in automobile buying decisions. This study was carried out with prospective buyers who visited Tekbaş Otomotiv's Mitsubishi and Honda Plaza showrooms. In this study, 150 prospective buyers were selected with easy sampling method; A questionnaire consisting of 3 sections and 27 questions was applied. Data were analyzed by SPSS 20 program. When the results are examined, it can be considered that the brand image, the security level and the quality of the car are important for consumers. However, most of the participants in the environmental problems stated that they had knowledge. Although the environmental information of the participants is high, it is concluded that there is less awareness.