Kamu alımlarının maliye politikası bağlamında değerlendirilmesi ve kamu alımlarının makroekonomik yapıyla ilişkisine yönelik panel veri analizi
Evaluation of public procurement in the context of fiscal policies and panel data analysis of public procurement concerning the macroeconomic structure
  1. Tez No: 533736
  2. Yazar: MELİHAT MELEK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ticaretin liberalleştirilmesine yönelik hâkim olan politikalar doğrultusunda kamu mali yönetiminin yeniden yapılandırılması girişimleri kamu alımlarını ulusal ve uluslararası ölçekte mal ve hizmet ticareti açısından kamu ve özel kesimlerin sürekli ilişkide bulunduğu en önemli alanlardan biri haline getirmiştir. Bu durum devleti mal ve hizmet alımları piyasalarında önemli ve belirleyici aktör haline getirmiştir. Gerek yasama erkinin kullanan, gerek piyasayı düzenleyen, gerekse de talep yaratan en büyük aktör olarak piyasayı yönlendirme gücünü elinde tutan devletin kamu alımlarını bir politika aracı olarak kullanarak belirlenen hedeflere ulaşmasındaki gücü tartışmasızdır. Bu kapsamda Türkiye'deki kamu alımlarının çok aktörlü ve farklı yasal mevzuatlara dayalı yapısı içinde bütüncül bir bakış açısıyla kamu alımları politikalarının meydana getirdiği etkiler genel bir çerçevede sunulmaya çalışılmıştır. Ancak tez çalışmasının hacmini makul bir düzeyde tutabilme kaygısı, bazı konuların daha genel hatlarıyla ele alınması sonucunu doğurmuştur. Dolayısıyla hem piyasa dengelerinin korunması ve hem de kamusal kaynakların etkin ve verimli şekilde kullanılması açısından bu alanın belirli kurallara ve ilkelere bağlanması ve yürütülen politikaların iyi analiz edilmesi son derece önemlidir. Bu sebeplerle çalışmanın temel amacı Türkiye'de kamu alımlarının kavramsal çerçevesini, maliye politikası bağlamında kamu harcamalarıyla ilişkisini, iktisadi, mali, sosyal ve çevresel boyutlarıyla meydana getirdiği etkileri ile orta ve uzun vadeli stratejiler çerçevesinde gerçekleştirilebilecek somut hedeflerin neler olabileceğini açıklayabilecek tespit ve değerlendirmelerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
In the direction of politics of dominating for the liberalization of trade, restructuring efforts of public financial management have made the public procurement, one of the most important areas in which public and private sectors are constantly involved on the trade of goods and services in national and international scale. This has made the state an important and decisive actor in the purchase of goods and services. The government as the biggest actor who uses the legislative force, regulates the market, and creates demand, holds the power to direct the market and so its indisputable that power of the government to use public procurement as a policy tool to reach the specified targets. In this context public procurement in Turkey caused many actors and influences public procurement policy with a holistic perspective of the structure based on different legislation has attempted to present a general framework. However, the concern of keeping the volume of thesis in a reasonable level has resulted in a more general discussion of some issues. Therefore it is crucial that in terms of this area be linked to certain rules and principles and analyzed the policies, both protection of market balances and the effective and efficient use of public resources. For these reasons, the aim of this study to identify and evaluate what the conceptual framework of public procurement in Turkey, fiscal policy in the context of the relationship between public procurement and public spending, economic, financial, social and environmental effects and what are the goals colud be within medium and longterm strategies.