Türkiye'de inşaat ve sanayi sektörlerinin gelişim süreci ve bu iki sektörde çalışan ve işveren profilinin kıyaslanması
The development process of consturction and industrial sectors and comparison of employee and employer profile of these two sectors
- Tez No: 533918
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada inşaat ve sanayi sektörlerinin gelişim süreci özetlenerek her iki sektörün işçi ve işveren gözünden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma içerisinde inşaat ve sanayi sektöründe hizmet veren işçi ve işverenlere benzer sorulardan oluşan anket uygulanarak sonuçları analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde inşaat sektörü ele alınmıştır. Bu bölümde inşaat sektörünün tanımı, tarihsel gelişimi, mevcut durumu ve diğer sektörlerle olan ilişkisi incelenmiştir. İkinci bölümde ise sanayi sektörü ile ilgili tespit ve değerlendirmeler yapılmıştır. Son bölümde de Türkiye'de İnşaat ve Sanayi Sektörünün müşterek ve farklı yönlerinin tespiti amacıyla bu iki sektördeki işçi ve işveren temsilcilerine anket uygulayarak sonuçları analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the development process of the construction and industrial sectors are summarized AND and it is aimed to evalute both sectors from the point of employees and employers. A questionnaire consisting of similar questions is applied to workers and employers in the construction and industry sector and obtained data are analyzed and results are evaluated. The study consists of 3 parts. In the first part, the construction sector is considered. In this section, the definition of the construction industry, it's historical development, current situation and relation whit other sectors are examined. In the second part, the industrial sector was assessed and evaluated. In the last section, for the determination of the common and the different parts of the sectors, a questionnaire was applied to the spokesman of the employers and the employers of these two sectors. The results of the questionnaire was evaluated.