Şanlıurfa'da çiftçilerin tarımsal ilaçlamada iş sağlığı ve güvenliği kuralları hakkında farkındalık düzeylerinin araştırılması
Investigation the level of awareness of Sanliurfa farmers on occupational health and safety rules about agricultural pesticides
  1. Tez No: 533929
  2. Yazar: ZEHRA ANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa kırsalında faaliyette bulunan çiftçilerin tarımsal iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık düzeylerinin ve eğitim durumlarının tespiti amaçlanmıştır. Araştırmanın yapıldığı bölge Şanlıurfa'da bulunan köyler olup, örneklemi ise bu köylerden rastgele seçilen 38 adet köyde ikamet eden çiftçilerden oluşmaktadır. Anket uygulanan çiftçilerin % 30.88 i tarımsal ilaçlama yaptıktan sonra gözde kızarıklık ve yanma olduğunu ifade etmiştir. Anket sonucu elde edilen verilere göre; çiftçilerin % 67.94'unun tarımsal ilaçlama eğitimi almadığı, % 61.36 inin ilkyardım eğitimi almadığı, yaklaşık %72 sinin de iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the awareness levels and educational status of agricultural workers in Şanlıurfa countryside regarding agricultural occupational health and safety. The survey area is located in Şanlıurfa and the sample is composed of farmers from 38 randomly selected villages. 30.88% of the farmers who were surveyed stated that there were redness and burning in the eyes after agricultural spraying. According to the results of the survey; 67.94% of the farmers did not receive agricultural spraying training, 61.36% did not receive first aid training and 72% of them did not receive occupational health and safety training.