Investigation of sedimentological features of lower-middle eocene rocks which outcrop in the east of Lake Van
Van Gölü doğusunda yüzeyleyen alt-orta eosen yaşlı kayaçların sedimantolojik özellikleri
  1. Tez No: 533930
  2. Yazar: DIYAR AZAD OMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER YAKUPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Van Gölü'nün doğusunda ve Van şehir merkezinin kuzeyinde sedimanter kayaçlar geniş bir alanda yüzeylenir. Bu kırıntılı ve karbonatlı kayaçların yaşları Paleozoyikten Kuvaternere kadar değişir. Bu yüksek lisans tezinde, önceki araştırmalarda Alt-Orta Eosen yaşı verilmiş olan karbonatlı kayaçlar çalışılmıştır. Çalışma alanı Van ili Tuşba ilçesinde 1/25.000 ölçekli Van K50-c3 ve c4 paftaları içinde yer alır. Yaklaşık 80 km2'lik bu alanda Çobanoğlu ve Alabayır köyleri başlıca yerleşim yerleridir. Saha çalışmaları sürecinde Alt-Orta Eosen yaşlı kayaçların en iyi gözlendiği lokasyonlarda 3 stratigrafi kesiti ölçülmüş, sedimantolojik özellikleri kaydedilmiş ve toplam 65 örnek alınmıştır. Laboratuvar çalışmalarında bu 65 örneğin ince kesitleri yaptırılarak incelenmiştir. Çalışılan örneklerin bileşenleri belirlenerek, karbonatlı kayaçlar sınıflandırılmıştır. Kayaçlar genellikle biyomikrittir. Karbonatlı kayaç örneklerinin fasiyes özelliklerine göre 5 farklı mikrofasiyes tanımlanmıştır. Bunlar; 1) Globigerina ve Acarinina'lı vaketaşı mikrofasiyesi, 2) Globigerina ve Acarinina'lı vaketaşı-istiftaşı mikrofasiyesi, 3) Globigerina ve Acarinina'lı istiftaşı-tanetaşı mikrofasiyesi, 4) Milioliidae ve Kırmızı Algli tanetaşı mikrofasiyesi, 5) Nummulites ve Kırmızı Algli istiftaşı mikrofasiyesidir. Bu mikrofasiyesler, Alt-Orta Eosen yaşlı karbonatlı kayaçların şelf lagününden derin denize kadar değişen ortamlarda oluştuklarını göstermektedir. Çökelme ortamlarındaki bu farklılıkların transgresyon ve regresyon olaylarıyla ilişkili olarak su seviyesindeki değişimlerin sonucu olduğu yorumu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sedimentary rocks widely outcrop in the east of Lake Van and in the north of Van city center. The ages of these clastic and carbonate rocks range from Palaeozoic to Quaternary. In this study, the carbonate rocks which were aged as Lower-Middle Eocene in previous studies were studied. The investigation area locates in the Tuşba district of Van Province and take part within 1/25.000 scale Van K50-c3 and c4 topographic sheets. Çobanoğlu and Alabayır villages are the main settlements in the study area which covers approximately 80 km2. During the fieldwork, 3 stratigraphic sections were measured from the locations where the Lower-Middle Eocene rocks were very well observed and the sedimentological features were recorded and a total of 65 samples were taken. Observable sedimentological properties were recorded and a total of 65 samples were taken for analysis. In the course of the laboratory work, 65 thin sections were prepared and examined. The components of the studied rock samples were determined and the carbonate rocks were classified. The rocks are generally biomicrite. According to the characteristics of carbonate rock samples 5 microfacies were determined. These are; 1) Wackestone with Globigerina and Acarinina microfacies, 2) Wackestone-Packstone with Globigerina and Acarinina microfacies, 3) Packstone-Grainstone with Globigerina and Acarinina microfacies. 4) Grainstone with Milioliidae and Red Algae microfacies. 5) Packstone with Nummulites and Red Algae microfacies. These microfacies indicate that Lower-Middle Eocene rocks were formed in depositional environments ranging from shelf lagoon to deep marine. These differences in depositional environments have been interpreted as the result of changes in water level in relation to transgression and regression events.