Akut astım atağı nedeniyle hastaneye yatırılan çocukların yaşa göre değerlendirilmesi
The evaluation of the age of hospitalized children due to acute asthma attack
- Tez No: 533941
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK TÜRKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Astımlı hastalarda; viral solunum yolu enfeksiyonları, allerjenler, sigara, hava kirliliği, ağır egzersiz, duygu durum değişiklikleri, nonsteroidal anti-inflamatuar ve beta bloker ilaçlar gibi genel ve kişiye göre değişen faktörler akut atakları başlatabilir. Tekrarlayan astım atakları akciğer gelişimini bozmaktadır. Bu nedenle günümüzde astımlı çocuklarda akut atakların önlenmesi, akciğer gelişiminin korunması açısından en önemli tedavi hedefini oluşturmaktadır. Çalışmamızda akut atak nedeniyle hastaneye yatırılan çocukların özelliklerinin incelenerek, özellikle hastane yatışı gerektiren akut ataklarının önlenmesi için gerekli parametrelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ocak 2015- Eylül 2018 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı servislerine astım atağı tanısıyla yatırılan daha önce en az iki astım atağı geçiren 2-18 yaş arası hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Servise yatırılan hastalar içinde beş yaşından küçük olanlar, erkek çocuklar, ev iç sigara dumanına maruz kalanlar, düzenli kontrole gitmeyenler, profilaktik tedavi almayanlar, atak sırasında evde atak tedavisi başlamayanlar, evde atak tedavisi olarak ventolin+İKS başlayanlar daha fazla oranda görülmüştür. Hastaların %32,7'sinin yatışta astım tanısı aldığı görülmüştür. Küçük yaş grubunda tanı alma oranın daha düşük olduğu saptanmıştır. Tüm hastalarının %52'sinin tanısı alerji uzmanları tarafından konulmuştur. Profilaksi alan ve astım şiddeti hafif olan hastaların da orta-ağır-hayatı tehdit eden astım sebebiyle hastaneye yattığı saptanmıştır. Çocuk hastalarla karşılaşan hekimlere ve ebeveynlere eğitim verilerek, yatış için risk oluşturan durumların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Aynı zamanda profilaksi ilaçlarının ve evde başlanan atak tedavisi yöntemlerinin yeniden gözden geçirilmesiyle yatış gerektiren atak sayıları azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
In patients with asthma; Generic and individual-changing factors such as viral respiratory tract infections, allergens, smoking, air pollution, heavy exercise, mood changes, nonsteroidal anti-inflammatory and beta-blockers drugs can initiate acute attacks. Recurrent asthma attacks impair lung development.Therefore, prevention of acute attacks in children with asthma is the most important treatment target in terms of protecting lung development. In our study, we aimed to investigate the characteristics of children hospitalized due to acute attack and to determine the parameters necessary for the prevention of acute attacks requiring hospitalization. Patients between the ages of 2 and 18 who had at least two episodes of asthma who were admitted to the Gazi University Faculty of Medicine Department of Child Health and Diseases between January 2015 and September 2018 with the diagnosis of asthma attack were included in the study. Among the patients who were under five years of age, boys, children who were exposed to domestic cigarette smoke, those who did not go to regular control, those who did not receive prophylactic treatment, those who did not start treatment at home during the attack, and those who started ventolin + IKS were more at home. 32.7% of the patients were diagnosed with asthma during hospitalization. The rate of diagnosis was found to be lower in the younger age group. 52% of all patients were diagnosed by allergy specialists. It was also found that patients who received prophylaxis and patients with mild asthma severity were hospitalized for moderate-severe-life-threatening asthma. Physicians who are experiencing pediatric patients and parents should be given education and the situations that pose a risk for hospitalization should be eliminated. At the same time, prophylaxis medications and the treatment of home-based attack treatment with the review of methods, the number of attacks requiring hospitalization can be reduced.