Interactions between economic variables, firm-specifil financial ratios and stock returns in Turkey
Türkiye'de ekonomik değişkenler ve şirketlere özel finansal oranların hisse senedi getirileri ile ilişkileri
  1. Tez No: 53398
  2. Yazar: M. BARIŞ KARAAYVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
öz TÜRKİYE'DE EKONOMİK DE?İŞKENLER VE ŞİRKETLERE ÖZEL FİNANSAL ORANLARIN HİSSE SENEDİ GETİRİLERİ İLE İLİŞKİLERİ Karaayvaz, M. Barış Yüksek Lisans, işletme Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İsmail Erdem Eylül 1996, 112 sayfa 19% Yılı başında faaliyete geçen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki hareketlerin bugüne değin inişli çıkışlı bir grafik çizdiği gözlenmektedir. Yeterli derinliğe sahip olmadığı ve spekülatif hareketlere maruz kaldığı sıkça iddia edilen borsamızın, ekonomik gelişmeler ve borsada işlem gören şirketlerin mali koşulları gibi temel verilerden ne derece etkilendiği bu tez çalışmasının araştırma konusudur. Bu tür çalışmalarda genellikle faydalanılan regresyon analizi aracılığıyla, ülke ekonomisindeki genel veriler ve şirketlerin mali tablolarından üretilen fınansal oranlardaki değişimlerin, hisse senedi getirilerindeki değişimleri açıklamada ne derece payı olduğu araştırılmış ve elde edilen bulgularla yorumlar yapılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, ekonomik değişken, fınansal oran, getiri, regresyon. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTERACTIONS BETWEEN ECONOMIC VARIABLES, FIRM-SPECIFIC FINANCIAL RATIOS AND STOCK RETURNS IN TÜRKİYE Karaayvaz, M. Barış MBA Department of Management Supervisor : Assoc. Prof. Dr. ismail Erdem September 1996, 112 Pages istanbul Stock Exchange is observed to be showing a highly fluctuating performance since its foundation at the beginning of 1986. The effects of fundamental variables, like the economical conditions of the country and the financial position of the firms, on the behavior of our stock market, which is frequently indicted by not having enough depth and being exposed to speculative movements, is the point of concern of this thesis study. To which extent the changes in the returns of stocks can be explained by the changes in the economic variables and the financial ratios of the firms derived from their financial statements, is investigated through a regression analysis, a technique generally employed in similar studies. Keywords : istanbul Stock Exchange, economic variable, financial ratio, return, regression. m