Gelişimsel kalça displazisine sekonder gelişen koksartrozun tedavisinde çimentosuz total kalça protezi uygulamasınınfonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi
Functional results of cementless total hip arthroplasty in coxarthrosis secondary to developmental hip dysplasia
  1. Tez No: 225323
  2. Yazar: MEHMET ALİ DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL CİLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: Gelişimsel kalça displazisi (GKD) zemininde koksartroz gelişimi,tedavi görmemiş olgularda, yirmili yaşlarda başlamakta ve hızla ilerleyerek total kalça protezi(TKP) uygulamasıyla sonuçlanmaktadır. Bu olgularda TKP uygulamaları; yüksek rotasyonmerkezi, asetabular kemik yetersizliği, hipoplazik femur, aşırı anteversiyonla trokantermajörün posterior yerleşimi ve eşlik eden yumuşak doku kontraktürleriyle, damar-siniryapılarının anormal yerleşimi nedeniyle, oldukça güç ve komplikasyonlara açıktır. Buhastalarda TKP uygulamalarının genç yaşta yapılması nedeniyle revizyon olasılığı yüksektir.Bu çalışmada, GKD zemininde koksartroz gelişen hastalarda çimentosuz TKPuygulamalarının fonksiyonel sonuçları değerlendirilmiştir.Gereç ve Yöntem: Ocak 2002 ve Ocak 2008 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi TıpFakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda, gelişimsel kalça displazisi zeminindeileri derecede koksartroz tanısı konan elli dört hastanın yetmiş üç kalçası (on dokuz hastabilateral) ameliyat edilerek, çimentosuz total kalça protezi uygulandı. Protez uygulamaendikasyonu ağrı ve ileri derecede fonksiyon bozukluğuyla birlikte, ileri derecede koksartrozsaptanmasıdır. Elli dört hastanın on biri erkek ve kırk üçü kadındı. Ameliyat edilen otuz sekizkalça sağ, otuz beş kalça ise sol taraftı. Cerrahi sırasındaki ortalama yaş 51,47 yıldı (34 ? 71yıl ± 7,93). Hastalar ameliyat öncesi ve son takiplerde ?görsel analog ağrı cetveli, Harris kalçapuanı ve Charnley'in modifiye ettiği Merle D'Aubigne-Postel kalça puanıyla değerlendirildi.Bulgular: Ortalama takip süresi 39,7 aydı (13?72 ay ± 16,12). Hartofilakidissınıflamasına göre değerlendirildiğinde, yetmiş üç kalçanın on sekizi Tip A, yirmi sekizi TipB ve yirmi yedisi Tip C olarak değerlendirildi. Cerrahi öncesi ortalama kısalık 3,02 cm ikenameliyat sonrası 0,95 cm olarak ölçülmüştür. Yirmi üç kalçada femur başı asetabulumsuperolateraline destek olarak kullanılırken, yirmi iki kalçada femura subtrokanterik kısaltma92osteotomisi uygulandı. Ortalama kısaltma miktarı 3,4 cm'dir. Toplam komplikasyon oranı%20,5 idi. İki hastada asetabular aseptik gevşeme nedeniyle revizyon uygulandı. İki hastadaise siyatik sinir felci gelişti. Görsel ağrı cetveli puanı ameliyat öncesi 7,96 iken, son takipte2,23 olarak bulundu. Harris kalça puanı 33,33'den 89,09'a yükseldi. Charnley'in modifiyeettiği Merle d'Aubigne?Postel puanı ameliyat öncesi 2,19 iken 4,83'e yükselmiştir.Sonuç: Karşılaşılan zorluklara rağmen, uygun endikasyon sonrası karar verilmiş vehastaya özgü patolojiye göre planlanmış başarılı bir TKP ameliyatı, bu hastalarda yaşamkonforunu arttıran başarılı tedavi seçeneği olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Coxarthrosis secondary to developmental hip dysplasia begins in thethird decade of life in untreated patients and progresses to total hip arthroplasty. In thesecases, arthroplasty is difficult and open to complications because of high hip center,insufficiency of the acetabular bone mass, hypoplastic femur, excessive anteversion andaccompanying soft tissue anomalies. In these patients, the rate of revision is high because ofarthroplasty at young ages. The aim of this study is to evaluate the functional results ofcementless total hip arthroplasty in patients with coxarthrosis secondary to developmental hipdysplasia.Patients and Methods: Between January 2002 and January 2008, fifty four patientswere admitted to Gazi University Faculty of Medicine, Department of Orthopaedics andTraumatology, with the diagnosis of coxarthrosis secondary to developmental hip dysplasia.We performed cementless total hip arthroplasty in 73 hips of 54 patients (19 bilateral).Indications for surgery were pain and excessive functional disability with radiologic evidenceof advanced coxarthrosis. Eleven patients were male and 38 were females. The average ageon the time of index operation was 51.47 years. Functional evaluation of the patients has beendone preoperatively and at the last follow-up with Visual Analog Pain Scale, Harris Hip Scoreand Charnley modification of Merle D?Aubigne-Postel Hip Score.Results: Mean follow-up time was 39.7 months (between 13-72 months). Accordingto Hartofilakidis classification, 18 hips were Type A, 28 hips were Type B and 27 hips wereType C. Average leg length discrepancy was 3.02 cm preoperatively and became 0,95 cmafter arthroplasty operations. Femoral head autogenous grafts were used for augmentation ofthe superolateral rim of the acetabulum in 23 hips. Subtrochanteric shortening osteotomy wasperformed in 22 hips in order to avoid any neurovascular complications. Mean amount of94shortening was 3.4 cm. Overall complication rate was 20.5%. Two patients underwentacetabular revision because of early aseptic loosening. In two patients, sciatic nerve palsydeveloped after surgery. Visual analog pain scale score was 7.96 preoperatively and became2.23 at the last follow-up. Harris Hip Scores raised to 89.09, from 33.33 preoperatively.Charnley modification of Merle d?Aubigne?Postel Hip Score was 2.19 preoperatively andbecame 4,83 at the last follow-up.Conclusions: Despite all the difficulties that may be encountered, total hiparthroplasty for coxarthrosis secondary to developmental hip dysplasia is a successfultreatment method, when performed for right indications and after appropriate preoperativeplanning, individualized to patient specific pathology.