Es-Semin el-Halebi'nin (Umdetu'l-Huffaz) adlı eserindeki dilsel tenkidler
The lingual criticism of as-Samin al-Halabi in his book 'Umdatu'l-Huffaz'
  1. Tez No: 533996
  2. Yazar: MAHMOUD FAHMI KHALEEL ANSARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IHAB SAID İBRAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmamızda, Semîn el-Halebî'nin eleştiri ruhunu göz önüne sererek, ῾Umdetü'l-Huffâz adlı eserinde yapmış olduğu tenkitleri tespit etmeye çalıştık. Semîn, bu eserinde; Râğıb el-İsfahânî'nin el-Müfredât adlı eserinde zikretmeyi unuttuğu kelimeleri tespit etmeye çalışmıştır. Çalışmamız giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında, Semîn'in hayatı, eserleri ve ῾Umdetü'l-Huffâz adlı eserinin; Garîbü'l-Kur'ân ilmindeki yeri ve önemi hakkında bilgi verdik. Birinci bölümde, fonetik konuları ele alınmış, ikinci bölümde sarf, üçüncü bölümde nahiv ve son bölümde ise semantik konuları incelenmiştir. Sonuç kısmında ise; tüm bu araştırmalar neticesinde elde edilen bulgular ve bunların bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we spot the lingual critics in Umdatu'l Huffaz book written by Semin al-Halebi. In which, he tracks some of (Garibu al-Quran) words which weren't mentioned by Ragib al-Asfahani in his well known Mufradat book. Similarly, he criticizes many other scholars' thoughts due to the fact that this was the last book he wrote. We categorized these critics according to the languages' four structures; sounds, morphology, syntax and semantics. Therefore, this study was divided into four parts; in the first part: we devoted it to the sound critics, the second part: was devoted to morphological critics, the third: for the syntactical critics and the fourth part was devoted for the semantical critics. Additionally, we prefaced the study with an introduction in which we spoke about al-Samin's life and accomplishments in the realm of quranic studies, the book of Umdatu'l Huffaz and explained the meaning of lingual criticism. At the end of the study, we summarized the most important points concluded from the study and added an index of the references used in the study.