Borsa İstanbul'da işlem gören girişim sermayesi yatırım ortaklıklarının finansal performanslarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparison of financial performance of the venture capital invesment trusts in İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 534023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Globalleşmenin hızla devam ettiği günümüz ekonomisinde, kişilerin ve kurumların yeni fikirleri hayata geçirebilmeleri için en önemli problemlerin başında finansman eksikliği gelmektedir. Bu problemin çözülebilmesi için geliştirilen alternatif finansman tekniklerinden birisi de girişim sermayesi yatırım ortaklıklarıdır (GSYO). Bu kurumlar, sahip oldukları fonları, yüksek rekabet ve büyüme potansiyeline sahip şirketlere uzun vadeli yatırım yaparak, gerek şirketlere değer kazandırmayı gerekse yatırımcılarına kazanç sağlamayı hedeflemektedir. Bu sayede, gelecek vadeden projelerin hayata geçirilmesi, işsizliğin azaltılması ve ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu tezin amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren GSYO'ların finansal yapılarının karşılaştırmalı olarak analiz edilmesidir. Bu açıdan GSYO'lar önce kendi içlerinde analiz edilmekte daha sonra birbirleri ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. Burada incelenmek istenen en önemli konulardan birisi, GSYO'ların kuruluş felsefelerine ne kadar uygun faaliyette bulundukları, yani girişim şirketlerine ne kadar finansal destekte bulunduklarıdır. Tezin uygulama kısmında, Türkiye'de faaliyet gösteren 7 GSYO'nun, yatırım durumu, likidite durumu, mali yapı durumu, karlılık durumu ve piyasa performans durumu, finansal oran verileri kullanılarak oran analiz yöntemi ve grafik analiz yöntemi ile karşılaştırılmaktadır. Yapılan analiz sonucunda, genel olarak en fazla girişim sermayesi yatırımlarına Gözde GSYO'nun, en az ise Verusaturk GSYO'nun yatırım yaptığı, likidite açısından, Verusaturk GSYO'nun en fazla, Gözde GSYO'nun ise en az nakit bulundurduğu, mali yapı açısından, öz sermayeyi en fazla Gedik GSYO'nun, en az ise Gözde GSYO'nun kullandığı, Karlılık açısından, Verusaturk GSYO'nun en yüksek, RHEA GSYO'nun ise en düşük öz sermaye karlılığına sahip olduğu ve son olarak, piyasa performansı açısından, Gözde GSYO'nun en yüksek, Rhea GSYO'nun ise en düşük hisse başına kara sahip oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Lack of funding is one of the most important problems for people and institutions to pass on new ideas in today's economy where globalization continues rapidly. One of the alternative financing techniques developed to be able to resolve this problem is venture capital investment trusts (VCIT). These institutions use their funds both to make a profit for their investors and to provide value to companies by making long term investments in high competitive companies which have growth potential. In this way, it is aimed at passing the illusion of future projects, reducing unemployment and contributing to the economy of the country. The objective of this thesis is to analyse financial strcutures of the VCITs which operates in Turkey comparatively. In that respect, the VCITs are first analyzed within themselves and then compared with each other. One of the most important issues to be examined here is how much the VCITs are engaged in the appropriate activities of their founding philosophy, that is, how much financial support they gave to enterprise companies. In the application part of the thesis, investment status, liquidity position, the financial condition, profitability and market performance condition of 7 VCITs operating in Turkey are compared by using financial ratio data with the help of ratio and graphic analysis methods. As a result of the analysis, it is observed that in general, Gözde VCIT has the most investment in venture capital investments but Verusaturk has the least investment, in terms of liquidity, Verusaturk has the most, but Gözde has the least cash, in terms of financial structure, Gedik VCIT used the equity capital the most, but Gözde VCIT used the least, in terms of profitability, Verusaturk has the highest, but RHEA VCIT has the lowest equity profitability, and finally, in terms of market performance, Gözde VCIT has the highest, but Rhea VCIT has the lowest earnings per share.